БРИКС и по-специално Русия изразиха загриженост относно въздействието на добива на криптовалути върху енергийната инфраструктура, като подчертаха необходимостта от по-строги правила.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че нерегламентираният крипто добив може да доведе до недостиг на електроенергия и прекъсване на електрозахранването. Той подчерта, че рязкото нарастване на потреблението от добивните дейности натоварва руските електропреносни мрежи.
Президентът отбеляза, че понастоящем крипто добивът в Русия консумира около 16 милиарда киловатчаса годишно, което представлява около 1.5% от общата консумация на електроенергия в страната. Очаква се това потребление да се увеличи без регулаторни мерки.
Въпреки строгите закони за криптовалутите в Русия, които разрешават дигиталните активи, но забраняват използването им за разплащане, добивът остава широко разпространен поради ниските енергийни разходи и достъпното оборудване. Русия се нарежда на второ място в световен мащаб по крипто добив след САЩ.
Властите се опасяват, че добивните операции могат да нарушат електрозахранването на нови предприятия и жилищни райони, което потенциално може да спре инвестициите и инфраструктурните проекти. Путин призова за данъчни и тарифни регулации за миньорите и настоя за създаването на универсален закон, който да се справи с тези предизвикателства.
БРИКС проучва възможността за интегриране на криптовалутите и дигиталните активи в своите финансови системи, като ги разглежда като потенциални инструменти за разработване на нова валута, която да намали зависимостта от американския долар. Въпреки това те също така се стремят да регулират използването и крипто добива, за да предотвратят прекъсванията на захранването, които Русия предвижда.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.