Китай, ключов член на алианса БРИКС, стратегически използва санкциите на САЩ срещу Русия, за да насърчи употребата на китайския юан в международните търговски разплащания.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че тези санкции непреднамерено насърчават употребата на местни валути, като същевременно подкопават долара. Тя изтъкна, че тези мерки са подтикнали държавите от БРИКС да обмислят отказ от долара в полза на местните валути за трансгранични транзакции.
Усилията на Китай вече отбелязаха значителен успех, като юанът изпревари американския долар като най-търгуваната валута в Русия. Администрацията на Си Дзинпин неумолимо убеждава Русия да приеме юана за всички търговски плащания – промяна, която бе възприета от много развиващи се страни, които сега използват юана и рублата за транзакциите си с Китай.
Русия премина изцяло към приемане на китайския юан за плащания след наложените през февруари 2022 г. санкции от страна на САЩ върху нейната икономика. Други развиващи се страни, включително членовете на БРИКС Индия и Бразилия, също започнаха да уреждат сделките си с петрол в юани. Забележително е, че Индия спести $7 милиарда от разходи за обмен на валута, избирайки юана вместо долара при закупуването на петрол на преференциални цени.
Между 2023 и 2024 г. китайският юан представлява 42% от всички международни транзакции, инициирани в Русия, докато американският долар съставлява 39,5% от трансграничните разплащания в Русия през същия период. Това бележи спад от 2.5% в използването на долара, което превръща юана в най-използваната валута в Русия през 2023-24 г.
Китай и Русия са водещи в глобалния натиск за дедоларизация – инициатива, която набира скорост сред развиващите се страни. Тези страни смятат този ход за изгоден, тъй като укрепва местните им валути и стимулира националните им икономики.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.