Преди важната си среща страните от БРИКС засилват трансграничните си инвестиции в очакване на годишната си среща на върха, насрочена за август.
Освен това Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка активно се стремят да увеличат възможностите за инвестиции с наближаването на важното събитие.
Срещата на върха е от голямо значение, тъй като ще определи траекторията за краткосрочното и дългосрочното бъдеще на блока. Дискусиите по време на срещата ще се въртят предимно около плановете за разширяване и въвеждането на алтернативна търговска валута – теми, които привлякоха значително внимание през последните месеци и се очаква да бъдат реализирани на срещата на върха.
Растежът на икономическия блок БРИКС безспорно оформи световния баланс на силите през годината. Колективът се приближава към среща, която потенциално може да доведе до разширяване на броя на неговите държави членки.
Страните от БРИКС отново акцентират върху трансграничните инвестиции, докато се подготвят за годишната си среща на върха. Блокът укрепва позициите си, като разчита един на друг, вероятно в очакване на решения относно плановете за разширяване и разработването на нова валута.
Китай и Бразилия са изтъкнати участници в трансграничните инвестиции. По-специално, Китай пое ангажимент за 4.5 милиарда юана (равностойни на $625.9 милиона) за създаване на завод за електрически превозни средства в Камакари, демонстрирайки силата на блока.
Investment Monitor подчерта задълбочаването на отношенията между Китай и Бразилия по време на мандата на президента Луис Инасио Лула да Силва.
Освен това неотдавнашни съобщения разкриват, че Русия, Китай и Индонезия желаят да засилят тристранното си сътрудничество. Руският министър на външните работи Сергей Лавров взе участие в дискусии с китайския директор по външните работи Ван И, фокусирайки се върху нарастващото сътрудничество между двете държави от БРИКС и един амбициозен член на БРИКС.
И накрая, докладите сочат, че Южна Африка активно търси постоянни инвестиции от Китай, особено под формата на помощ за инфраструктурата, поради борбата си с безработицата.
С наближаването на срещата на върха Южна Африка се стреми да си осигури инвестиции от Китай в енергийния сектор.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.