След неотдавнашното си разширяване БРИКС привлича все по-голям интерес от страна на развиващите се страни, което отразява споделеното желание на страните от глобалния юг да установят по-справедлив световен ред, който да се противопостави на господството на Запада.
Зимбабве например изрази сериозен интерес относно присъединяването си към БРИКС, за да получи достъп до нови пазари, инвестиции и възможности за икономически растеж, особено в светлината на санкциите, наложени от западните държави. Министърът на отбраната на Зимбабве, Оппа Мучингури-Кашири, подчерта потенциала на БРИКС да оспори едностранните решения на Запада и да насърчи по-справедлив глобален пейзаж.
Освен това БРИКС осигурява алтернативни пазари за природните ресурси на Зимбабве, което е от решаващо значение предвид ограничените възможности за бизнес поради санкциите.
Привлекателността на БРИКС се простира отвъд Зимбабве; други развиващи се страни също проявяват интерес към присъединяване. През януари БРИКС се разшири, като включи Египет, Обединените арабски емирства, Иран и Етиопия. Пол Фримпонг, основател на Африканско-китайския център за политика и консултации, отбеляза, че над 40 държави са проявили интерес към членство в БРИКС поради целта за създаване на по-балансиран световен ред, който да представлява интересите на нововъзникващите и развиващите се икономики.
Инициативите на БРИКС, като например създаването на Новата банка за развитие, която да предостави алтернатива на доминираните от Запада финансови институции, подчертават ангажимента на организацията да насърчава икономическата независимост и устойчивост на своите членове. Фримпонг изтъкна ролята на БРИКС в отстояването на идеята за многополюсен свят и за справяне с глобални предизвикателства като бедността и устойчивото развитие чрез колективни действия.
Като цяло разширяването на БРИКС означава преминаване към по-всеобхватна структура на глобално управление, насърчаваща многостранността и сътрудничеството между различни нации. Това разширяване не само стимулира икономическия растеж и стабилността, но и се занимава с глобални проблеми като изменението на климата и икономическото неравенство, като цели създаването на по-справедлив и равноправен международен ред.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.