Home

БРИКС: Защо още държави искат да се присъединят към съюза?

18.07.2024 15:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Защо още държави искат да се присъединят към съюза?

След неотдавнашното си разширяване БРИКС привлича все по-голям интерес от страна на развиващите се страни, което отразява споделеното желание на страните от глобалния юг да установят по-справедлив световен ред, който да се противопостави на господството на Запада.

Зимбабве например изрази сериозен интерес относно присъединяването си към БРИКС, за да получи достъп до нови пазари, инвестиции и възможности за икономически растеж, особено в светлината на санкциите, наложени от западните държави. Министърът на отбраната на Зимбабве, Оппа Мучингури-Кашири, подчерта потенциала на БРИКС да оспори едностранните решения на Запада и да насърчи по-справедлив глобален пейзаж.

Освен това БРИКС осигурява алтернативни пазари за природните ресурси на Зимбабве, което е от решаващо значение предвид ограничените възможности за бизнес поради санкциите.

Привлекателността на БРИКС се простира отвъд Зимбабве; други развиващи се страни също проявяват интерес към присъединяване. През януари БРИКС се разшири, като включи Египет, Обединените арабски емирства, Иран и Етиопия. Пол Фримпонг, основател на Африканско-китайския център за политика и консултации, отбеляза, че над 40 държави са проявили интерес към членство в БРИКС поради целта за създаване на по-балансиран световен ред, който да представлява интересите на нововъзникващите и развиващите се икономики.

Инициативите на БРИКС, като например създаването на Новата банка за развитие, която да предостави алтернатива на доминираните от Запада финансови институции, подчертават ангажимента на организацията да насърчава икономическата независимост и устойчивост на своите членове. Фримпонг изтъкна ролята на БРИКС в отстояването на идеята за многополюсен свят и за справяне с глобални предизвикателства като бедността и устойчивото развитие чрез колективни действия.

Като цяло разширяването на БРИКС означава преминаване към по-всеобхватна структура на глобално управление, насърчаваща многостранността и сътрудничеството между различни нации. Това разширяване не само стимулира икономическия растеж и стабилността, но и се занимава с глобални проблеми като изменението на климата и икономическото неравенство, като цели създаването на по-справедлив и равноправен международен ред.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

EigenLayer се подготвя за премахване на важни ограничения

Протоколът за повторен стейкинг на EigenLayer се подготвя за предстоящото премахване на ограниченията за прехвърляне на неговия токен EIGEN, което е предвидено за 30 септември.

24.09.2024 12:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Telegram ще споделя данни за потребителите с властите

Приложението Telegram, известно със своя ангажимент към неприкосновеността на личнните данни на потребителите, сега ще започне да споделя IP адресите и телефонните номера на потребителите с властите.

24.09.2024 11:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Съдът оспорва отказа на SEC за създаване на по-ясни крипто регулации от Coinbase

Апелативният съд на САЩ за Трети окръг постави под въпрос мотивите на Комисията по ценните книжа и фондовите борси за отхвърляне на иска на Coinbase за по-ясни правила за криптовалутите.

24.09.2024 10:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Гари Генслер ще отговаря на въпросите на Конгреса – какво да очакваме?

Крипто пазарът е под напрежение, тъй като председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Гари Генслер се подготвя да даде показания пред Конгреса тази седмица.

24.09.2024 10:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.