Кубинският президент Мигел Диас-Канел изрази убеждението си, че икономическата коалиция БРИКС може да наруши настоящия световен ред, в който до голяма степен доминират Съединените щати.
Според Диас-Канел БРИКС предлага алтернативен път за страните, които са подложени на натиск да се подчинят на хегемонистичната политика на Съединените щати.
В интервю за RT Диас-Канел подчерта привлекателността на БРИКС за страните, които търсят икономическа интеграция, особено за развиващите се икономики и по-бедните държави, често наричани „страните от третия свят“ или Глобалния юг.
Той обясни, че БРИКС се обявява за многополюсни отношения и се противопоставя на идеологията на Студената война, като се застъпва за по-справедлив международен икономически световен ред, основан на равенството.
Диас-Канел подчерта, че е важно държавите да бъдат третирани като истински партньори в икономическите и търговските отношения, тъй като тези отношения допринасят за мира и международната сигурност.
Диас-Канел разкри също, че членовете на БРИКС обмислят да намалят зависимостта си от щатския долар в международната търговия. Това отдалечаване от долара се разглежда като мярка за предотвратяване на потенциални санкции, които САЩ и техните съюзници налагат.
Диас-Канел подчерта, че процесът на дедоларизация може да проправи пътя за по-всеобхватни и взаимноизгодни отношения между група държави, като улесни интеграцията на техните икономики.
Освен това Диас-Канел изрази убеждението си, че възможностите, предоставени от БРИКС, биха могли в крайна сметка да доведат до нов световен ред, който не се контролира от САЩ, Международния валутен фонд (МВФ) или Световната банка.
Той обясни, че възприемането на подхода на БРИКС би могло постепенно да насърчи един по-справедлив, по-сплотен, приобщаващ и демократичен международен икономически ред.
В заключение Диас-Канел заяви, че такъв ред ще доведе до мир, засилена сигурност и по-големи възможности в различни области, като на практика ще сложи край на хегемонията на САЩ, МВФ и Световната банка.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.