В миналото Русия, която е член на БРИКС беше значителен доставчик на уран за Съединените щати за техните атомни електроцентрали.
Тази търговска динамика обаче се промени, когато администрацията на Байдън наложи санкции на Русия заради инвазията ѝ в Украйна, което накара САЩ да спрат вноса на уран от Русия.
Този ход беше продиктуван от геополитическото напрежение между Русия и групата БРИКС, което накара САЩ да се стремят към по-голяма самостоятелност по отношение на основните ресурси. Като основен потребител на руски уран, САЩ сега активно търсят алтернативни източници на минерали, за да намалят зависимостта си.
Администрацията на Байдън насърчава експертите от индустрията да проучат алтернативни материали, по-специално бели метали, които биха могли да служат като жизнеспособни заместители на руския уран.
Вътрешни представители на промишлеността посочват, че торият се разглежда като потенциално по-безопасен вариант за захранване на атомни електроцентрали в сравнение с урана. Според тези източници торият понастоящем е на първо място в списъка за проучване.
Пранай Вади, съветник на Белия дом по ядрените въпроси в Съвета за национална сигурност, подчерта необходимостта да се обърне внимание на последиците от прекомерното разчитане на Русия за ядрено гориво. Това прекомерно разчитане засяга не само САЩ, но има и глобални последици.
В случай че САЩ успешно открият вътрешни алтернативи на урана, има планове за разширяване на фабриката за обогатяване на уран в завода на Urenco в Юнис, Ню Мексико. Тази стъпка би намалила значително зависимостта на САЩ от руския уран, като потенциално би предизвикала позицията на Русия като ключов доставчик на уран.
САЩ са ангажирани в по-обширна конкуренция с Русия, Китай и други държави от БРИКС, тъй като те преоформят световните търговски съюзи. Консорциумът БРИКС проучва възможности, като например извършването на трансгранични транзакции с използване на местни валути, което би могло да представлява предизвикателство за доминиращата роля на щатския долар.
За да се запази статутът на щатския долар като световна резервна валута, навременните мерки на Белия дом са от решаващо значение. Макар че първоначално вниманието е насочено към търговията с уран, възможно е в бъдеще и други стоки да се сблъскат с подобни ситуации.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
На грабителите ще им дойде малко нагорнище
Фащ никога не са спирали да купуват уран от Русия!!!Тоя пасквил си го заврете отзад!!!Миндили!!!