Според турския министър на търговията Омер Болат, от БРИКС са отправили интригуващо предложение.
Това се случва след официалното заявление на Анкара за пълноправно членство в блока. Макар Болат да отбеляза, че определянето може да означава преходна стъпка към евентуално членство, той не потвърди дали страната е приела предложения статут на „страна партньор„.
През септември Турция официално подаде молба за присъединяване към БРИКС, с което отбеляза потенциална промяна в своята геополитика. Управляващата партия АК на президента Реджеп Тайип Ердоган подчерта ангажимента на страната да диверсифицира партньорствата си на фона на разочарованието от Европейския съюз. Въпреки усилията на Анкара за модернизиране на Договора за митнически съюз с ЕС, преговорите са в застой, което подтиква Турция да проучи алтернативи като БРИКС.
Ердоган поясни, че интересът на Турция към алианса и други организации, като АСЕАН, не цели да замени съществуващите съюзи като НАТО. Той критикува онези, които се противопоставят на държавата, отлагайки присъединяването ѝ към ЕС:
Ние не разглеждаме тези членства като алтернативи, а като допълнителни възможности.
За Турция членството в БРИКС предлага ясни икономически и стратегически предимства. Достъпът до институции като Новата банка за развитие (NDB) би могъл да подпомогне инфраструктурни проекти и проекти за развитие, а сближаването с влиятелни държави като Иран и Русия би могло да засили глобалното ѝ присъствие.
Анализаторите разглеждат този ход като опит за балансиране на връзките на Турция с ЕС, като същевременно се развива нейната независима геополитическа стратегия. БРИКС, която представлява почти половината от световното население и една трета от световния БВП, предлага платформа за икономическо сътрудничество, без да се нарушава националният суверенитет.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.