Групата БРИКС - Бразилия, Русия, Индия и Китай, към които по-късно се присъедини и Южна Африка - се превърна от концепция, измислена от икономиста Джим О'Нийл от Goldman Sachs през 2001 г., в реален съюз, който контролира и значителна банка за развитие.
Въпреки първоначалната ирония, че Китай, управляван от Комунистическата партия, прегръща идеята на Уолстрийт, много страни, включително Иран и Саудитска Арабия, вече желаят да се присъединят.
Ето преглед на основните аспекти, свързани с БРИКС:
Терминът „БРИК“ беше въведен през 2001 г., за да се подчертаят стабилните темпове на растеж в Бразилия, Русия, Индия и Китай в период на пазарен песимизъм след терористичните атаки от 11 септември 2001 г.
Тези нации възприеха идеята поради общите интереси, бързия растеж и общите предизвикателства. Първата среща на министрите на външните работи на страните от БРИК се състоя през 2006 г., последвана от първата среща на върха на лидерите през 2009 г. По-късно, през 2010 г., Южна Африка беше поканена да се присъедини, с което членството се разшири с още един континент и така съюзът се превърна в БРИКС.
Значителните постижения на БРИКС са свързани предимно с финансовото сътрудничество. Страните членки се споразумяха да обединят $100 милиарда, което позволи отпускането на спешни заеми една на друга. Новата банка за развитие, създадена през 2015 г., е предоставила заеми на стойност над $30 милиарда за различни проекти, като например за развитие на инфраструктурата. Страните от БРИКС обсъждат и възможността за създаване на обща валута.
В икономическо отношение природните ресурси на Бразилия и Русия ги правят подходящи партньори за търсенето на Китай, докато Индия и Китай имат по-слаби търговски връзки поради политическото съперничество и граничните спорове.
Икономическият брутен вътрешен продукт на Китай е повече от два пъти по-голям от този на останалите четири членки, взети заедно. Теоретично това би трябвало да дава на страната най-голямо влияние.
На практика Индия, която неотдавна надмина Китай по брой на населението, е противотежест. Да вземем два примера: БРИКС не одобри официално големия стремеж на Китай за развитие, наречен „Пояс и път“, отчасти защото Индия се противопоставя на инфраструктурните проекти по инициативата в спорна територия, държана от Пакистан, неин съсед и съперник.
В Новата банка за развитие няма доминиращ акционер. Пекин се съгласи с равното участие, за което настояваше Ню Делхи. Банката е със седалище в Шанхай, но е била ръководена от индиец, а сега – от бившия президент на Бразилия Дилма Русеф.
БРИКС има общи черти с групи като Г-20, които се стремят към по-многополюсен свят и се отдалечават от доминирания от САЩ ред. Други многостранни групировки, които придобиват все по-голямо влияние, са ОПЕК, Шанхайската организация за сътрудничество, Меркосур и Африканският съюз.
Терминът „глобален юг“ се отнася до относително бедните държави, като контрастира с „глобалния север“, включващ богатите държави в САЩ, Европа, Азия и Тихоокеанския регион. Връзката между двете понятия е сложна и разширяването на многополюсния свят може да промени динамиката на властта.
Китай, стремейки се да повиши глобалния си авторитет и да се противопостави на западното влияние, започна дискусии за разширяване по време на своето председателство миналата година.
До момента над 40 държави са изразили интерес, като 22 от тях официално подадоха молба за присъединяване, включително големи държави от глобалния Юг като Аржентина. Саудитска Арабия, Иран, Бангладеш и Обединените арабски емирства също изразиха интерес.
Присъединяването към БРИКС предлага на новите членове по-голямо дипломатическо влияние и възможности за търговия и инвестиции.
Все още има силен интерес към развиващите се пазари сред инвеститорите. Но макар да беше хубава идея преди две десетилетия, днес БРИКС до голяма степен не е актуална като инвестиционна тема поради геополитическите промени и различните икономически траектории на членовете.
С изключение на Индия, през последните пет години БРИКС не постигнаха добри резултати спрямо своите партньори от развиващите се пазари, според Bloomberg Intelligence.
Въведените от САЩ санкции направиха Русия неинвестируема, а сегменти от Китай – особено технологични компании – също бяха санкционирани или са изправени пред потенциални забрани за инвестиции. Китай също така е зряла икономика, която все повече се отделя от другите развиващи се пазари и е изправена пред структурно забавяне.
Икономиката на Бразилия се забави значително след края на глобалния бум на суровините преди около десетилетие, а тази на Южна Африка е подложена на години наред на прекъсвания на електрозахранването, тъй като държавната компания не може да произвежда достатъчно електроенергия, за да задоволи търсенето.
Индия все още е пример за растеж, който инвестиционните банки сравняват с този на Китай отпреди 10 или 15 години, въпреки че не е ясно дали тя може да последва китайския модел, основан на производството.
В заключение, съюзът БРИКС се е развил значително от създаването си, като както постиженията, така и предизвикателствата оформят неговия растеж и глобално влияние. Тъй като продължава да се разширява и да се сблъсква с различни икономически и геополитически фактори, БРИКС несъмнено ще играе роля в променящата се динамика на глобалния пейзаж.
Интересът към Terra Luna Classic (LUNC) се подновява, тъй като водещата крипто борса подкрепя последния ъпгрейд на мрежата, което подхранва оптимизма въпреки по-широкия пазарен спад.
Citadel Securities, основен маркетмейкър в Маями, се подготвя да навлезе в търговията с криптовалути, с което отбелязва значителна промяна в стратегията си.
На фона на ескалиращото напрежение между икономическия съюз БРИКС и САЩ, според бившия президент Доналд Тръмп Вашингтон и Москва изглежда са на прага на значително икономическо споразумение.
Правният анализатор Джереми Хоган предположи, че дългогодишната битка между Ripple и Комисията по ценните книжа и борсите може да приключи през първата половина на годината.