Очаква се това предложение да бъде ключова тема за обсъждане на предстоящата среща на върха на БРИКС в Казан, Русия, която ще се проведе скоро.
Алиансът БРИКС обмисля въвеждането на системата „петроюан“ като част от стратегията си за оспорване на господството на щатския долар в световната търговия с петрол.
Концепцията за петроюана има за цел да замени сегашната система за разплащания за петрол, ориентирана към долара, като позволи на страните износителки на петрол да извършват транзакции в китайски юани. Тази инициатива набра скорост след готовността на Саудитска Арабия да диверсифицира методите си за разплащане на търговията с петрол, включително чрез потенциално използване на юана.
Като най-голям производител на петрол в света готовността на Саудитска Арабия да обмисли нови валути за разплащане е значителен напредък. Русия, която е изправена пред западни санкции и изключване от банковата система SWIFT, също проявява интерес към намаляване на зависимостта си от щатския долар и проучва петроюана като алтернатива на петродолара.
Макар че системата на петроюана би могла да отслаби глобалната хегемония на долара, Форумът на официалните парични и финансови институции (OMFIF) изтъква потенциални предизвикателства при нейното прилагане.
Един от ключовите проблеми е, че държавите, които натрупат излишък от юани, ще имат ограничени начини да го изразходват, най-вече за търговия с Китай или чрез влагането му в чуждестранни резерви. Това би могло да доведе до дисбаланс, който да наложи финансовите институции на страните от БРИКС да „рециклират“ излишъците от юани, от което потенциално да се възползват китайските банки, които биха могли да спечелят от този процес. Освен това петроюанът би могъл да допринесе за нарастващата фрагментация на световната финансова система, тъй като западните банки също биха могли да се възползват от възможностите за арбитраж между деноминирания в долари и деноминирания в юани петролен пазар.
На политическия фронт министърът на промишлеността и минералните ресурси на Саудитска Арабия Бандар Ал-Хорайеф посочи, че решението на страната относно петроюана ще се основава на икономически интереси, а не на политически съображения. Той подчерта, че Саудитска Арабия остава отворена за нови идеи, но се стреми да държи политиката отделно от търговските си сделки.
Ако успее, петроюанът и други инициативи на БРИКС биха могли да променят глобалния финансов пейзаж, като намалят ролята на долара в световната търговия и изместят баланса на икономическата мощ още повече към Китай и неговите партньори от БРИКС.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.