БРИКС стартира демо версия на дългоочакваната си платежна система "BRICS Pay" преди предстоящата среща на върха в Казан, Русия, от 22 до 24 октомври.
С Русия начело тази година блокът настоява да намали зависимостта си от контролираните от Запада финансови системи, особено от щатския долар.
Руският министър на финансите Антон Силуанов призова за алтернативи на Международния валутен фонд (МВФ), подчертавайки необходимостта да се противодейства на влиянието на САЩ. Сега, когато представлява 37% от световната икономика, БРИКС се позиционира така, че да промени световната търговия и финанси.
BRICS Pay има за цел да предостави на суверенните държави повече възможности за разплащане, да насърчи икономическата независимост и да диверсифицира финансовите системи. Децентрализираната платформа е предназначена да заобиколи системата SWIFT и да намали зависимостта от американския долар. Предложена за първи път през 2019 г., инициативата набра сила през 2020 г. и сега е готова за по-широко прилагане.
Доминиращата позиция на щатския долар е проблематична за някои държави, особено за тези, които са засегнати от американски санкции. Платежната система на БРИКС предлага алтернатива за държавите, които искат да осъществяват търговия извън базираната на долара мрежа. Тя може да подкрепи и големи международни проекти като китайската инициатива „Пояс и път“.
С неотдавнашното присъединяване на пет нови членове – Саудитска Арабия, Египет, ОАЕ, Иран и Етиопия – алиансът разширява влиянието си. Лидери като Владимир Путин и Си Дзинпин са двигатели на стремежа към дедоларизация.
Въпреки нарастващата съпротива американският долар остава силен, като представлява около 26% от световния БВП и 60% от световните валутни резерви. Политическата нестабилност в САЩ обаче, особено с предстоящите избори, може да накара повече държави да потърсят алтернативи като BRICS Pay.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.