Русия успява да заобиколи американските санкции, като продава суров петрол на Саудитска Арабия и Китай на преференциални цени.
Вместо да използва щатския долар, Русия уреждаше сделките с Китай, приемайки плащания в китайски юани. Този ход позволи на други държави да се възползват от по-евтиния руски петрол, въпреки международните ограничения за правене на бизнес с Русия поради участието ѝ в инвазията в Украйна.
Саудитска Арабия е участвала в „прането“ на евтиния руски петрол към Европа, а Китай е улеснил прехвърлянето му към Индия. Следователно различни развиващи се страни, включително членовете на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) и други държави от БРИКС, помагат за стимулиране на руската икономика, като купуват петрол на по-ниски цени.
Тази стратегия обаче има своите последствия. По данни на агенция Bloomberg износът на руски суров петрол е отбелязал значителен спад, като само през тази седмица доставките са намалели с 311,000 барела дневно до 2.73 милиона.
Като цяло износът на суров петрол е намалял с 640,000 барела дневно спрямо нивата си от февруари 2023 г., а износът на Русия е спаднал с 1.48 милиона барела спрямо пика си през последната седмица на април.
Първоначално Русия заплашваше да намали производството на петрол в отговор на санкциите на САЩ, но сега износът на суров петрол е един от малкото начини, останали на страната да търгува с други държави, дори и на по-ниски цени.
Ако износът на петрол продължи да намалява, икономиката на Русия може да бъде изправена пред тежки последици, тъй като тя ще се бори да установи бизнес отношения с други държави, което в крайна сметка ще доведе до икономическа криза.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.