В този ключов за икономическия блок период има индикации, че Франция може да обмисли участие в срещата на върха на БРИКС през 2023 г.
Съобщава се, че френският президент Еманюел Макрон е изразил желанието си да бъде поканен на събитието от южноафриканския президент Сирил Рамафоса.
Франция отдавна се разглежда като потенциален кандидат за разширяване на блока, като е първата страна от Европа. Освен това Макрон е изразявал мнението си за необходимостта страната постепенно да се отдалечи от тясната си обвързаност със Съединените щати.
Очаква се предстоящата среща на върха на БРИКС да бъде от голямо значение за алианса, като държавните глави на участващите страни ще се съберат, за да обсъдят важни теми. Тези дискусии вероятно ще се съсредоточат върху потенциалното разширяване на блока и създаването на алтернативна търговска валута.
Последните доклади сочат, че Франция може би наистина ще има възможност да присъства на предстоящата среща на върха на БРИКС. По-конкретно, беше подаден сигнал, че президентът Макрон е изразил пред президента Рамафоса интереса си да се присъедини към събирането. Ако поканата бъде отправена и приета, това ще представлява значителна промяна в динамиката на световната политика.
Тъй като Макрон не е обсъждал публично искането си за покана, точните мотиви остават неясни. Съобщенията обаче сочат, че Макрон има за цел да участва в „обмен на мнения“ с присъстващите лидери от БРИКС. Алтернативно, това искане идва в момент, когато съюзниците от НАТО, а именно САЩ и Обединеното кралство, призоваха Франция да заеме по-настъпателна позиция по отношение на украинския конфликт.
Освен петимата държавни глави, в срещата на върха на БРИКС ще участват и няколко други държави като Иран, Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Франция сега се стреми към подобна покана, въпреки че трябва да се отбележи, че докато гореспоменатите държави са изразили интереса си да се присъединят към блока, включването на Франция засега остава спекулативно.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.