Няколко държави изразиха голям интерес да се присъединят към алианса БРИКС преди предстоящата среща на върха през август, където евентуалното разширяване на съюза ще бъде коментирано.
Валутата на БРИКС обаче няма да бъде тема на разговор на предстоящата среща на върха в Южна Африка. Въпреки това страните членки ще продължат да се отдалечават от зависимостта от щатския долар.
Анил Сооклал, старшият дипломат на БРИКС в Южна Африка, уточни по време на брифинг за медиите, че не е обсъждано въвеждането на единна валута в рамките на блока.
Вместо това фокусът е бил върху засилване на използването на местни валути за търговия и разплащания. Различни лидери в рамките на страните от БРИКС, сред които президентът на Бразилия и руският външен министър и преди са споменавали идеята за обща валута като средство за оспорване на господството на западните финансови системи, особено на фона на санкциите срещу Русия заради действията ѝ в Украйна.
Желанието за намаляване на зависимостта от щатския долар се засили и подтикна доста държави да търсят алтернативи. Все пак си струва да се отбележи, че външният министър на Индия наскоро заяви, че отделните валути ще останат национален въпрос в обозримо бъдеще.
Освен това управителят на централната банка на Южна Африка изтъкна необходимостта от банков съюз, фискален съюз и макроикономическо сближаване за всяко потенциално въвеждане на обща валута.
Сооклал подчерта, че страните от БРИКС са започнали процес на оттегляне от долара, който е ускорен поради конфликти и едностранни санкции.
В резултат на това се е появила многополюсна глобална търговска система, която сигнализира за края на долароцентричния свят.
Основната тема, която ще се дискутира по време на срещата, най-вероятно ще бъде как да се процедира при евентуалното разширяване на алианса след огромния интерес от десетки държави, които искат да се присъединят поради желанието им да намалят зависимостта от долара.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.