През 2024 г. се очаква значителна стъпка за БРИКС, свързана с продължаващото създаване на независима валута от страна на членките.
Стремежът за създаване на валута на БРИКС като алтернатива на щатския долар е основен акцент в рамките на блока. Разширяването през 2024 г. и нарастващата склонност на няколко държави да се отдалечат от долара повдигат въпроса: може ли това да е годината на въвеждане на валутата на БРИКС?
За да се отговори на това питане, от решаващо значение е да се направи оценка на текущото състояние и растежа на БРИКС. При неотдавнашното разширяване на членския си състав БРИКС прие нови държави, включително Саудитска Арабия и ОАЕ, което значително засили финансовата ѝ мощ.
Забележително е, че Иран, неотдавнашното допълнение към БРИКС, изрази намерение да допринесе за създаването на валута в рамките на алианса, която да оспори и евентуално да замени господстващия щатски долар. Мненията на различни експерти се разминават по отношение на последиците и потенциалните резултати от тази валутна инициатива.
Въпреки това нейното значение в рамките на дискусиите в алианса остава безспорно. Разширяването, което трябва да започне през новата година, може да проправи пътя за осъществяването на такава валута.
През август 2023 г. блокът БРИКС подчерта, че общата валута „увеличава нашето платежно разнообразие и намалява уязвимостта“, осигурявайки ясно разминаване с разчитането на зелените пари в търговските им взаимодействия.
Разработването на тази валута обаче може да продължи и след 2024 г., за да се осигури участието на всички заинтересовани държави. Въпреки това не може да се пренебрегне възможността валутата на БРИКС да бъде въведена тази година, вероятно по време на предстоящата среща на върха в Русия.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.