Неотдавнашното изразяване на интерес от страна на Сърбия за присъединяване към блока на БРИКС бележи значителен напредък в усилията за разширяване на алианса.
Блокът БРИКС активно се стреми да разшири членуващите страни, като планира да отправи официални покани към нови държави по-късно тази година, като по този начин ще засили глобалното си влияние.
Привлекателността на БРИКС се крие в ангажимента му към концепцията за дедоларизация, целяща да намали зависимостта от щатския долар като световна резервна валута. Държавите, които се придържат към тази визия, получиха подкрепа от БРИКС и получиха покани да се присъединят към алианса.
На 29 март се появиха съобщения, че страната е поканена да участва в предстоящата среща на върха на алианса в Русия. За Сърбия тази покана представлява значителна възможност да утвърди присъствието си на световната сцена, особено като се има предвид продължителното чакане на страната да бъде приета в Европейския съюз от 2009 г. насам. При липсата на официална покана от ЕС Сърбия е все по-склонна да се присъедини към разрастващия се алианс БРИКС.
През август 2023 г. Движението на социалистите в Сърбия оглави кампанията за членство в БРИКС, като подчерта широката обществена подкрепа за този ход. Ако Сърбия приеме поканата и официализира членството си в алианса, тя ще стане първата европейска държава, която ще направи това, отбелязвайки исторически момент.
За БРИКС включването на Сърбия би представлявало забележителен напредък в Европа, което допълнително би оспорило господството на западните сили и би допринесло за напредъка на програмата на алианса за преоформяне на глобалния финансов пейзаж. Потенциалното присъединяване на Сърбия към БРИКС носи значителни ползи не само за самата държава, но и за колективното бъдеще на алианса.
Въпреки че президентът на Сърбия все още не е приел официално поканата, очакванията са балканската страна да се възползва от тази възможност. С това последно развитие на събитията Сърбия изглежда готова да направи още една решителна стъпка към присъединяването си към БРИКС през 2024 г., което може да промени геополитическата динамика в региона и извън него.
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.
WisdomTree предприе смела стъпка в пространството за токенизация на активи, разширявайки своята институционална инвестиционна платформа, WisdomTree Connect.