Неотдавнашното изразяване на интерес от страна на Сърбия за присъединяване към блока на БРИКС бележи значителен напредък в усилията за разширяване на алианса.
Блокът БРИКС активно се стреми да разшири членуващите страни, като планира да отправи официални покани към нови държави по-късно тази година, като по този начин ще засили глобалното си влияние.
Привлекателността на БРИКС се крие в ангажимента му към концепцията за дедоларизация, целяща да намали зависимостта от щатския долар като световна резервна валута. Държавите, които се придържат към тази визия, получиха подкрепа от БРИКС и получиха покани да се присъединят към алианса.
На 29 март се появиха съобщения, че страната е поканена да участва в предстоящата среща на върха на алианса в Русия. За Сърбия тази покана представлява значителна възможност да утвърди присъствието си на световната сцена, особено като се има предвид продължителното чакане на страната да бъде приета в Европейския съюз от 2009 г. насам. При липсата на официална покана от ЕС Сърбия е все по-склонна да се присъедини към разрастващия се алианс БРИКС.
През август 2023 г. Движението на социалистите в Сърбия оглави кампанията за членство в БРИКС, като подчерта широката обществена подкрепа за този ход. Ако Сърбия приеме поканата и официализира членството си в алианса, тя ще стане първата европейска държава, която ще направи това, отбелязвайки исторически момент.
За БРИКС включването на Сърбия би представлявало забележителен напредък в Европа, което допълнително би оспорило господството на западните сили и би допринесло за напредъка на програмата на алианса за преоформяне на глобалния финансов пейзаж. Потенциалното присъединяване на Сърбия към БРИКС носи значителни ползи не само за самата държава, но и за колективното бъдеще на алианса.
Въпреки че президентът на Сърбия все още не е приел официално поканата, очакванията са балканската страна да се възползва от тази възможност. С това последно развитие на събитията Сърбия изглежда готова да направи още една решителна стъпка към присъединяването си към БРИКС през 2024 г., което може да промени геополитическата динамика в региона и извън него.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.