След като алиансът БРИКС напредва с плановете си за дедоларизация, неотдавнашните разговори между САЩ и Китай са важна стъпка в преодоляването на продължаващите икономически проблеми.
Посещението на министъра на финансите на Съединените щати Джанет Йелън в Китай има за цел да обсъди различни въпроси преди годината на изборите.
Тези дискусии са следствие от усилията за стабилизиране на отношенията между двете икономически сили, особено след срещата между президентите Джо Байдън и Си Дзинпин през ноември миналата година. По време на разговорите си с китайски официални представители Йелън подчерта значението на преодоляването на макроикономическите дисбаланси, особено по отношение на свръхкапацитета.
Въпросът за свръхкапацитета, подхранван от значителните китайски субсидии в сектори като слънчевата енергия, електрическите превозни средства и батериите, продължава да бъде основен предмет на спорове.
Йелън подчерта необходимостта от равнопоставеност на американските работници и фирми, стремейки се да отговори на опасенията за потенциално заливане на пазарите с евтини стоки.
Въпреки че различията продължават, има признаци на напредък в разбирането на гледните точки на другите. Йелън призна сложността на разглежданите въпроси, но изрази оптимизъм за намиране на конструктивни пътища напред чрез продължаване на диалога.
Посещението на Йелън в Пекин е знак за продължаващите усилия за справяне с редица двустранни предизвикателства, включително достъпа до технологии, геополитическото напрежение и сътрудничеството по глобални въпроси като финансирането на борбата с изменението на климата и трафика на наркотици.
Ангажиментът между двете страни отразява ангажимента за справяне с общите предизвикателства и проучване на пътищата за сътрудничество в условията на сложна геополитическа динамика.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.