След като алиансът БРИКС напредва с плановете си за дедоларизация, неотдавнашните разговори между САЩ и Китай са важна стъпка в преодоляването на продължаващите икономически проблеми.
Посещението на министъра на финансите на Съединените щати Джанет Йелън в Китай има за цел да обсъди различни въпроси преди годината на изборите.
Тези дискусии са следствие от усилията за стабилизиране на отношенията между двете икономически сили, особено след срещата между президентите Джо Байдън и Си Дзинпин през ноември миналата година. По време на разговорите си с китайски официални представители Йелън подчерта значението на преодоляването на макроикономическите дисбаланси, особено по отношение на свръхкапацитета.
Въпросът за свръхкапацитета, подхранван от значителните китайски субсидии в сектори като слънчевата енергия, електрическите превозни средства и батериите, продължава да бъде основен предмет на спорове.
Йелън подчерта необходимостта от равнопоставеност на американските работници и фирми, стремейки се да отговори на опасенията за потенциално заливане на пазарите с евтини стоки.
Въпреки че различията продължават, има признаци на напредък в разбирането на гледните точки на другите. Йелън призна сложността на разглежданите въпроси, но изрази оптимизъм за намиране на конструктивни пътища напред чрез продължаване на диалога.
Посещението на Йелън в Пекин е знак за продължаващите усилия за справяне с редица двустранни предизвикателства, включително достъпа до технологии, геополитическото напрежение и сътрудничеството по глобални въпроси като финансирането на борбата с изменението на климата и трафика на наркотици.
Ангажиментът между двете страни отразява ангажимента за справяне с общите предизвикателства и проучване на пътищата за сътрудничество в условията на сложна геополитическа динамика.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.