Руският външен министър Сергей Лавров, който понастоящем е на посещение в Китай, подчерта потенциала на многостранни платформи като БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) за смекчаване на предизвикателствата, породени от западните санкции.
Лавров подчерта значението на тези съюзи за преодоляване на икономическите пропуски в резултат на едностранните санкции.
БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се разшири значително, като по-рано тази година прие допълнителни членове като Етиопия, Иран, Египет и Обединените арабски емирства.
Въпреки западните санкции срещу Русия след конфликта в Украйна през 2022 г., членовете на БРИКС запазиха или увеличиха търговията си с Русия, засилвайки политическото и икономическото влияние на блока.
Забележките на Лавров подчертават нарастващото сътрудничество между Русия и Китай, като двустранната търговия достигна рекордните $240 милиарда през миналата година, надминавайки целта на правителствата.
Посещението на Лавров съвпадна с предупреждението на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън към китайските компании да не доставят руско военно оборудване, като част от водените от САЩ санкции, насочени срещу субекти, подпомагащи Русия.
През декември президентът на САЩ Джо Байдън подписа указ за налагане на санкции на чуждестранни институции, които продължават да работят с Русия.
Въпреки западните санкции Москва диверсифицира търговията си към Азиатско-тихоокеанския регион, като Китай се превърна в ключов партньор, демонстрирайки устойчивост срещу западните ограничения.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.