Страните от БРИКС, Китай и Русия, укрепват нови съюзи, за да се застъпят за многополюсен глобален пейзаж, който се отклонява от силно ориентираната към САЩ финансова система.
Във вторник руският външен министър Сергей Лавров участва в дискусии с китайския президент Си Дзинпин, за да проучи възможностите за насърчаване на тези нови финансови парадигми.
И Китай, и Русия, като членове на БРИКС, са поели ангажимент да отстояват принципите на многополюсния свят и да разпространяват тази идеология сред нововъзникващите икономики. Същността на многополюсния свят, както е очертана от БРИКС, включва намаляване на зависимостта от щатския долар при транзакциите и преминаване към използване на местни валути в търговията.
Подчертавайки налагането на „незаконни санкции“ от страна на САЩ на Китай и Русия, държавите от БРИКС сега се подготвят да създадат рамка за сътрудничество чрез алианса, за да насърчат каузата на многополюсния свят. Целта е да се преразгледа структурата на глобалното управление, като се обединят развиващите се страни срещу икономическите санкции на САЩ.
БРИКС има за цел да засили двустранните диалози и да укрепи многостранното стратегическо сътрудничество с развиващите се страни, които са склонни да използват местни валути. По време на дипломатическите си обиколки в Азия, Латинска Америка и Африка Китай и Русия активно се застъпват за дедоларизацията и насърчаването на програма за многополюсен свят.
[readmoer id=“106544″]„Китай последователно дава приоритет на укрепването на китайско-руските отношения и се ангажира със задълбочаването на двустранния обмен. Засилване на многостранното стратегическо съгласуване в рамките на групата БРИКС и ШОС. Стремим се да демонстрираме повишена отговорност, да насърчаваме единството на страните от Глобалния юг и да се застъпваме за реформи в рамката на глобалното управление“, отбеляза Си Дзинпин.
Въпреки това възприемането на концепцията за многополюсния свят от други развиващи се страни остава несигурно. Докато БРИКС е инициатор на програмата за дедоларизация, идеята за многополюсен свят постепенно набира скорост.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.