Русия и Иран, които са членове на алианса БРИКС, развиват плановете си да заменят доминираната от Запада платежна система SWIFT със свой алтернативен механизъм.
Тази инициатива има за цел да премахне зависимостта от щатския долар при трансграничната търговия и финансовите транзакции, което е сигнал за промяна в глобалната финансова динамика.
Страните от БРИКС, както и други развиващи се страни, понастоящем са обвързани със SWIFT, която се контролира от САЩ. Системата разчита в голяма степен на щатския долар, еврото и британската лира при международните разплащания. Отказвайки се от SWIFT, Русия и Иран се стремят да разширят възможностите на местните валути, като ги превърнат в основни инструменти за търговия.
Русия, в тясно сътрудничество с Иран, полага основите на тази нова платежна система, въпреки че подробностите остават поверителни. Посланикът на Иран в Русия, Казем Джалали изрази мнение, че финансовото сътрудничество между двете страни се е подобрило значително.
Той прогнозира, че до 2025 г. финансовите въпроси в руско-иранските отношения ще бъдат напълно решени с въвеждането на сигурна система за финансови съобщения.
Ако този ход бъде успешен, той би могъл да промени световните финансови рамки, насърчавайки други членове на БРИКС и развиващи се страни да приемат алтернативния канал за разплащане. Подобна промяна би могла да оспори господството на щатския долар и контролираните от Запада финансови системи, като обяви нова ера на икономическа независимост за участващите държави.
Световните пазари са под напрежение, тъй като търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп продължава да се отразява на световната икономика.
С нарастващата пазарна несигурност най-големите технологични компании в Америка се оказват опората на инвеститорското доверие.
Докато Berkshire Hathaway преминава в ерата след Бъфет, Грег Абел, скромният канадски мениджър, готов да поеме управлението, се придържа към това, което познава най-добре – реални бизнеси с осезаема стойност.
Aptos прави фурор в крипто света, заемайки междинна позиция между традиционните уеб платформи и напълно децентрализираните системи.