През 2023 г. БРИКС отправи покани към шест нови държави да се присъединят към блока през 2024 г. Четири от тях - ОАЕ, Египет, Иран и Етиопия - приеха.
Въпреки че групата е разделена по отношение на идеята за по-нататъшно разширяване през 2024 г., преди следващата среща на върха, която е насрочена за октомври 2024 г. в Русия, беше направено важно съобщение относно бъдещото разрастване на алианса.
Русия и Китай потвърдиха подкрепата си за допускането на допълнителни държави да се присъединят към БРИКС. Руският президент Владимир Путин предположи, че новата вълна на разширяване може да започне по време на 16-ата среща на върха на БРИКС в Казан.
Китай също подкрепя разширяването на БРИКС през 2024 г., разглеждайки го като средство за укрепване на финансовите позиции на групата и за по-добра конкуренция със САЩ и техните западни съюзници.
На въпрос за разширяването Путин заяви:
Разбира се, ще оценим готовността на около 30 държави да се включат в многостранната програма на БРИКС под една или друга форма. За да улесним това, ще започнем да разработваме рамката за нова категория страни партньори на БРИКС.
Понастоящем над 40 държави са изразили интерес да се присъединят към БРИКС преди следващата среща на върха, като много други страни обмислят да приемат валутата на БРИКС и да се откажат от зависимостта от щатския долар.
Въпреки че другите членове на БРИКС не са толкова гласовити по отношение на широкомащабното разширяване, те продължават да събират подкрепа от заинтересованите държави. Например през април Бразилия изрази одобрението си за присъединяването на Бангладеш към блока и по подобен начин подкрепи други потенциални членове. Индия, от друга страна, призова за предпазливост, като се застъпи за укрепване на съществуващия блок преди по-нататъшното му разширяване.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.