Русия напредва с плановете си за създаване на две борси за криптовалути - една в Москва и друга в Санкт Петербург - в опит да подобри възможностите си за международна търговия.
Тези борси ще работят в рамките на специфични правни рамки, съобразени с икономическата и регулаторната среда на Русия. Платформата в Москва може да се интегрира със съществуващата Московска борса или да функционира самостоятелно, докато борсата в Санкт Петербург ще се изгради върху основата на настоящата Валутна борса в Санкт Петербург.
Тази инициатива е част от по-широка стратегия за засилване на влиянието на Русия на световния крипто пазар и за предоставяне на нови финансови инструменти в условията на предизвикателна икономическа среда.
Успоредно с тези борси Русия проучва и възможността за създаване на стабилна монета, обвързана с китайския юан и валутната кошница на БРИКС – ход, целящ диверсифициране на финансовите ѝ връзки с ключови световни икономики.
Процесът на пускане на тези стабилни монети обаче може да срещне значителни пречки, особено по отношение на тяхната ликвидност и конвертируемост. Експерти като Олег Огиенко от BitRiver изтъкват, че според руското законодателство стабилните монети се считат за дигитални финансови активи, тъй като зависят от емитираща организация, която да поддържа стойността им.
Първоначално новите борси и стабилни монети ще бъдат достъпни предимно за големите предприятия, а по-малките предприятия и индивидуалните потребители ще получат достъп на по-късен етап. Макар че тези събития биха могли да дадат така необходимия тласък на руския пазар на криптовалути, експертите са предпазливи.
Прозрачността на блокчейн технологията може да изложи транзакциите на международен контрол, което може да доведе до санкции. Освен това опасенията относно доверието в тези подкрепяни от правителството платформи може да накарат потребителите да продължат да разчитат вместо това на утвърдени международни крипто борси.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
Според нова пазарна актуализация на Alphractal през последните дни алткойните надминават Биткойн, като изтеглят ликвидност от водещата криптовалута и предизвикват ключови предупредителни сигнали.
Крипто пазарът е в подем, като няколко алткойна се представят по-добре от по-широкия пазар.