Предстоящата среща на върха на БРИКС може да бъде предвестник на значителна трансформация в икономическия съюз и вероятно ще проправи пътя за разширяване.
Международният валутен фонд (МВФ) вече прогнозира, че до 2028 г. блокът БРИКС ще представлява приблизително една трета от световната икономика по паритет на покупателната способност (ППС).
Събраните до момента данни показват, че страните от БРИКС вече изпреварват държавите от Г-7 по отношение на икономическия растеж. Според настоящите прогнози общият БВП (ППС) на блока ще достигне 33.7 % от световната икономика, докато приносът на страните от Г-7 се очаква да бъде едва 27.8 %. Тази разлика може да се задълбочи още повече, тъй като все повече държави проявяват интерес да се присъединят към алианса БРИКС.
Нарастващото значение на икономическия блок БРИКС несъмнено беше водеща тема през годината. Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка подхраниха дискусиите за бъдещето на блока и степента на неговото влияние на фона на усилията за разширяване и кампаниите в посока дедоларизация.
Според прогнозите на VisualCapitalist до 2028 г. Китай ще има забележителен дял от 19.7% от световната икономика, с което ще си осигури място на върха на световната класация, изпреварвайки САЩ, за които се очаква да имат дял от 14.5 %.
Индия ще затвърди позицията си на трето място с принос от 8.6 % от световната икономика, а Япония ще бъде на далечното четвърто място с 3.3 %.
Очаква се Русия, Бразилия и Южна Африка да съставляват съответно 2.6 %, 2.2 % и 0.5 % от световната икономика. Тези цифри обаче могат да се променят през следващите месеци, тъй като икономическият съюз проучва възможността за включване на мощни държави като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Освен това колективните усилия на блока БРИКС в областта на дедоларизацията биха могли да дадат тласък на държави като Бразилия и Южна Африка, като същевременно смекчат въздействието на руските санкции. Това развитие може да засили различията между западните икономики и страните от БРИКС, оказвайки значително влияние върху геополитическия пейзаж.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.
През изминалата седмица в крипто индустрията се появиха множество важни съобщения – от революционни разработки в областта на Етериум до рекордна активност на DeFi и важни актуализации на протоколи.