Неотдавнашните глобални събития показват, че страните от БРИКС обмислят да използват своите петролни и газови ресурси, за да укрепят собствените си валути.
Една от забележителните инициативи, предприети от БРИКС, е отказът от щатския долар при разплащанията в търговията с нефт и газ, като се предпочитат транзакции в местни валути.
Контролът върху доставките на петрол оказва значително влияние върху голяма част от световната търговия. БРИКС се стреми да намали зависимостта си от щатския долар, като насърчава другите държави да търгуват, използвайки съответните си местни валути.
Забележителен етап е използването на рупията от страна на Индия вместо на щатския долар за разплащане на сделките със суров петрол с ОАЕ. Тази тенденция се разпростира и върху трансграничните транзакции, при които Индия улеснява други държави в откриването на специални банкови сметки Vostro, за да улесни търговията в рупии.
Франция също демонстрира подобна промяна, като използва китайския юан за уреждане на търговия с втечнен природен газ (LNG) с Китай. За отбелязване е, че Русия вече извършва сделки в китайски юани за вноса на петрол в Китай и Саудитска Арабия, като последната също обмисля да приеме китайския юан за разплащане на петрол.
В заключение, петролът и газът могат да се превърнат в ключови активи за укрепване на местните валути, като същевременно се намали влиянието на щатския долар.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.