Неотдавнашните глобални събития показват, че страните от БРИКС обмислят да използват своите петролни и газови ресурси, за да укрепят собствените си валути.
Една от забележителните инициативи, предприети от БРИКС, е отказът от щатския долар при разплащанията в търговията с нефт и газ, като се предпочитат транзакции в местни валути.
Контролът върху доставките на петрол оказва значително влияние върху голяма част от световната търговия. БРИКС се стреми да намали зависимостта си от щатския долар, като насърчава другите държави да търгуват, използвайки съответните си местни валути.
Забележителен етап е използването на рупията от страна на Индия вместо на щатския долар за разплащане на сделките със суров петрол с ОАЕ. Тази тенденция се разпростира и върху трансграничните транзакции, при които Индия улеснява други държави в откриването на специални банкови сметки Vostro, за да улесни търговията в рупии.
Франция също демонстрира подобна промяна, като използва китайския юан за уреждане на търговия с втечнен природен газ (LNG) с Китай. За отбелязване е, че Русия вече извършва сделки в китайски юани за вноса на петрол в Китай и Саудитска Арабия, като последната също обмисля да приеме китайския юан за разплащане на петрол.
В заключение, петролът и газът могат да се превърнат в ключови активи за укрепване на местните валути, като същевременно се намали влиянието на щатския долар.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.