В ексклузивно интервю за Global Times бившият посланик на Аржентина в Китай Сабино Вака Нарвайа изрази загриженост относно икономическата траектория на Аржентина под ръководството на правителството на президента Хавиер Милей.
Нарвайа разкритикува решението на Милей да не присъедини Аржентина към алианса БРИКС, като особено подчерта пропуснатата възможност с Новата банка за развитие (НБР) за насърчаване на финансова система, ориентирана към производството. Според Нарвайа този ход може да навреди на отношенията на Аржентина с ключови подкрепящи държави и на нейните национални интереси.
Първоначално планирано да се присъедини към БРИКС през януари 2024 г., Аржентина изненадващо обяви оттеглянето си на 30 декември 2023 г., като посочи времето като „неподходящо„. Появиха се спекулации, предполагащи намерението на правителството да потърси финансова помощ от САЩ чрез МВФ или частни инвеститори.
Това решение бе подложено на широка критика в Аржентина, включително от страна на Нарвайа, който изтъкна пропуснатите икономически възможности. Той наблегна на допълващите се икономически структури сред държавите от БРИКС и на икономическата сила на блока, надхвърляща тази на Г-7. Според Нарваи БРИКС играе решаваща роля в управлението на кризи, като предлага помощ, разпространява ваксини и предоставя финансова подкрепа чрез НБР.
Нарваия подчерта значението на НБР за икономическото развитие на Аржентина, като изрази изненада от отказа на правителството за членство в БРИКС, особено предвид спешната нужда на Аржентина от чуждестранна валута за управление на дълговете и стимулиране на износа.
Той подчерта решаващата роля на Китай като основен търговски партньор, инвеститор и поддръжник на инфраструктурното развитие на Аржентина. Тяхната силна двустранна търговия и участието на Аржентина в инициативата „Пояс и път“ (BRI) се разглеждат като инструмент за подобряване на инфраструктурата на Аржентина и за справяне с опасенията на МВФ за погасяване на дълга.
Отхвърлянето на членството в БРИКС от страна на правителството на Милей, въпреки потенциалните икономически ползи и стратегическото значение на съюзи като BRI, предизвика тревога, особено като се има предвид неотложната нужда на Аржентина от икономическа стабилизация и засилени глобални връзки.
По същество опасенията на Нарваи се съсредоточават върху това, че Аржентина пропуска ключови икономически възможности и застрашава важните си отношения, особено с Китай, в момент, когато икономическата стабилност и международното сътрудничество са от решаващо значение за бъдещето на страната.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
Няма такъв смях като Брикс… толкова години организация на хартия …