Руският посланик в Кайро Георгий Борисенко потвърди, че Египет официално е подал молба за членство в блока БРИКС.
По-специално, Египет е изразил силен интерес към усилията на алианса за осъществяване на търговия с използване на алтернативни валути, независимо дали става въпрос за национални валути или за новосъздадена обща валута.
Неотдавнашните дискусии благоприятстваха Египет като потенциален кандидат за членство в икономическия блок. Вчера министърът на снабдяването на страната потвърди, че търговията с блока ще се извършва в национални валути, което ще премахне зависимостта от щатския долар в търговията с Китай, Русия и Индия.
С наближаването на годишната среща на върха след няколко месеца разширяването на БРИКС ще бъде важна тема за обсъждане. Фокусът вероятно ще се върти около растежа на блока и потенциалното създаване на алтернативна валута.
Георгий Борисенко, руският посланик в Кайро, обяви, че Египет официално е подал заявлението си за членство в блока БРИКС. Той специално спомена: „Понастоящем БРИКС се ангажира да насърчава търговията с алтернативни валути, независимо дали става въпрос за национални валути или за нова обща валута. Египет проявява голям интерес към тази инициатива“.
Освен това потенциалното приемане на Египет в блока е в съответствие с усилията му за засилване на търговията с Русия. Борисенко отбеляза създаването на нови механизми за търговски транзакции, които отразяват засилената икономическа активност между двете страни.
Египет е сред няколкото държави, които активно търсят членство в групата. Забележително е, че на срещата на върха на БРИКС ще присъстват дипломати от страни като Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), които вероятно ще търсят решения по съответните си искания за членство в БРИКС и нейната Нова банка за развитие.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).