БРИКС бързо се насочва към намаляване на зависимостта си от щатския долар и се застъпва за използването на съответните си валути в световната търговия.
С очакваното разширяване през 2024 г. 16 нови държави са на път да се откажат от щатския долар и имат желание да се присъединят към БРИКС.
През януари 2024 г. БРИКС приветства пет нови членове: Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Египет, Иран и Етиопия. След това няколко други държави изразиха интерес да се присъединят към БРИКС и да подкрепят инициативата за дедоларизация. Прогнозите са, че през 2024 г. до 16 нови държави могат да станат част от БРИКС.
Миналата година 10 държави от АСЕАН решиха да прекратят търговията в щатски долари и да изберат родните си валути при трансграничните разплащания. АСЕАН включва Бруней, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам. Тези държави вероятно ще се кандидатират за членство в БРИКС, което ще заздрави връзките с АСЕАН и ще подкрепи усилията за отказ от долара.
Освен алианса на АСЕАН, много други държави са готови да се присъединят към БРИКС, за да намалят зависимостта си от щатския долар през тази година. Руският президент Путин потвърди готовността на съюза да приеме още държави в блока. Той намекна за нов кръг на разширяване по време на предстоящата 16-та среща на върха на БРИКС.
Страни от Африка и Близкия изток, като Пакистан, Ирак, Турция, Нигерия и Египет, са очаквани претенденти за включване в плановете за разширяване на БРИКС на срещата на върха през 2024 г.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Браво…само България е винаги на грешната страна..
Тези държави нямат смелост да зарежат долара.
Няма да е грешка ако и България стане член на Брикс,краварите трябва да бъдат наказани за варварските си действия по света.
Аборигените се обединяват ударно в съюз , който и на децата им е ясно няма никакво бъдеще.