В четвъртък министърът на финансите на Южна Африка заяви, че коалицията БРИКС не възнамерява да замени утвърдени международни платежни системи като SWIFT.
Вместо това групата има за цел да проучи възможността за създаване на система, която може да подобри търговията, извършвана в местни валути.
След приключването на тридневната среща на върха на БРИКС в Йоханесбург лидерите на алианса обявиха решението си да възложат на съответните си финансови министри задачата да проучат въпросите, свързани с местните валути, платежните механизми и платформи. Очаква се в рамките на една година да бъде представен цялостен доклад по тези въпроси.
Русия, която е изправена пред тежки икономически последици поради западните санкции, произтичащи от участието ѝ във войната в Украйна, проявява особен интерес към дедоларизацията. Страната е изключена от използването на SWIFT.
Енох Годонгвана, домакин на срещата на върха на финансовите министри от БРИКС, уточни, че предложената система не е предназначена да служи като заместител на SWIFT. Вместо това тя е замислена като платежна система, която да улесни по-широкото използване на местните валути.
Въпреки че идеята за въвеждане на единна валута на БРИКС – идея, предложена по-рано от бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва – не беше във фокуса на дискусиите на финансовите министри, Годонгвана подчерта, че прилагането на подобна концепция ще бъде свързано с предизвикателства.
Източник: Reuters
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.