Високопоставени служители от повече от дузина държави, включително Саудитска Арабия и Иран, участваха в дискусии за укрепване на връзките с блока БРИКС.
Целта е блокът да се превърне в противовес на западното влияние. БРИКС, някога разглеждан като свободно сдружение на нововъзникващи икономики, се превърна в по-сплотена група, ръководена предимно от Китай и с допълнителен тласък от страна на Русия след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.
По време на разговорите външният министър на Южна Африка, Наледи Пандор, подчерта ангажимента на блока да защитава развиващия се свят, който според нея е бил пренебрегнат от богатите държави и световните институции по време на COVID-19 пандемията.
На срещата, известна като „Приятели на БРИКС„, лично присъстваха представители на държави като Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Куба, Демократична република Конго, Коморските острови, Габон и Казахстан, а Египет, Аржентина, Бангладеш, Гвинея Бисау и Индонезия участваха виртуално.
Държавите повториха критиките на Пандор към богатите държави, като външният министър на Демократична република Конго заяви, че развитите държави нямат политическа воля да насърчават колективния мир и просперитет. Иран изрази желанието си да се присъедини към блока и призова за бързо решение относно механизма за ново членство.
Китай изрази намерението си да инициира процеса на приемане на нови членове, а други членове на БРИКС предложиха държави, които биха искали да се присъединят. Въпреки това официалните лица подчертаха необходимостта от допълнителна работа и предупредиха, че е важно да се действа обмислено.
Индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар заяви, че дискусиите по време на разговорите са се въртели около ръководните принципи, стандартите, критериите и процедурите за разширения БРИКС.
Външните министри имаха за цел да финализират рамката за приемане на нови членове преди срещата на върха на БРИКС, насрочена за август в Йоханесбург.
Въпреки това подготовката за срещата на върха се сблъска с противоречия поради потенциалното присъствие на руския президент Владимир Путин, за когото Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.