На предстоящата среща на върха на алианса БРИКС в Южна Африка, насрочена за август, ще бъде разгледана възможността за въвеждане на нова валута, която да оспори доминиращия статут на щатския долар като световен резерв.
Китай и Русия, които са членове на БРИКС, желаят да намалят влиянието на долара и да популяризират своите валути или бъдещата валута на БРИКС на международната сцена.
Въпреки това коментираната валута на БРИКС се сблъсква с пречки още преди срещата на върха в Йоханесбург. За нейното създаване вече е необходимо съгласието на множество страни и тя е изправена пред различни предизвикателства, свързани с изпълнението на проекта.
Елвира Набиулина, управител на Руската централна банка, подчерта по време на пресконференция, че създаването на новата валута на БРИКС ще изисква съгласието на няколко страни и въпреки че заслужава внимание, все още не е положена основата за нейното стартиране.
Освен това предстои и разработването на платежна инфраструктура за валутата, което допълнително усложнява проекта. Набиулина призна, че това начинание далеч не е просто и изисква месеци на щателна подготовка и задълбочен финансов анализ.
Изглежда обаче, че има разлика в гледните точки на шефа на руската централна банка и целите, изразени от Владимир Путин, президента на Русия, както и президента на Китай, Си Дзинпин.
Путин и Дзинпин активно убеждават други държави да извършват търговия, използвайки новата валута, като почти действат така, сякаш тя вече съществува, въпреки продължаващите предизвикателства. Те са водени от желанието си да подкопаят влиянието на щатския долар и асоциирането му със Съединените щати.
Индия от друга страна изглежда се колебае дали да участва във формирането на валутата на БРИКС, като се позовава на опасения за осъществимост. Министърът на външните работи на Индия С. Джайшанкар намекна на пресконференция, че страната не е ентусиазирана от предложението за новата валута.
Вместо това индийското правителство е по-скоро съсредоточено върху укрепването на родната си валута – рупията.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.