Кандидатът за президент на Америка Вивек Рамасвами изрази загриженост относно евентуалната поява на обща валута в рамките на алианса БРИКС, считайки я за сериозно предизвикателство за САЩ.
По време на пресконференция той изтъкна заплахата, която представлява мисията на БРИКС за дедоларизация, и потенциалното ѝ въздействие върху правителството на САЩ.
В отговор на въпрос относно разработването от БРИКС на нова резервна валута Рамасвами подчерта сериозността на ситуацията, заявявайки:
Това представлява сериозен проблем за Съединените щати. Ако доларът престане да бъде утвърдената резервна валута на света, това трайно ще увеличи разходите ни по заеми.
Той изтъкна, че сегашното високо равнище на дълга на САЩ само ще влоши ситуацията при евентуална глобална конфронтация, включваща общата валута на БРИКС.
Предлагайки решение за справяне с проблема с общата валута на БРИКС, Рамасвами предложи:
Подходящият подход не е да го потискаме, а да повишим стойността на самия долар, като го обвържем с твърди суровини.
Той препоръча на Федералния резерв, централната банка на САЩ, да се съсредоточи върху поддържането на стабилността на долара като своя единствена задача.
Въпреки щатският долар изпълнява ролята на преобладаващата световна резервна валута в международната търговия, интересът към валутата на БРИКС нараства, отчасти поради нарастващия скептицизъм към зелените пари.
Тъй като алиансът БРИКС предвижда още разширяване и планира актуализации на своята валута и платежни услуги, Рамасвами подчерта необходимостта САЩ да се справят активно с тази потенциална заплаха.
Great moment from last nights press conference.
Vivek Ramaswamy takes a jab at the media when a young journalist asks about BRICS and the value of the dollar.
“I’m sorry, sir. Intelligent questions are not allowed” 😂 pic.twitter.com/sZ7lv9F5dE
— Brad Nichols (@BradNicholsX) January 10, 2024
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.