Уан Лей, министър в китайското посолство в Ню Делхи, заяви, че нито една група западни държави не трябва да контролира световния ред, създаването на правила или глобалните разкази, като подчерта, че „политиката на силата и законът на джунглата нямат място в нашата епоха“.
Той направи тези забележки по време на конференция на тема „Насърчаване на многоизмерния дневен ред на БРИКС“, която се проведе в Международния център на Индия на 15 юли. Ключови дипломати от страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) участваха като основни оратори.
Уанг обърна внимание на текущи глобални проблеми като кризата в Украйна, конфликта в Газа, изменението на климата и продоволствената сигурност, като същевременно отбеляза възможностите на развиващите се страни в рамките на зараждащата се индустриална и технологична революция. Той се застъпи за мир и диалог по отношение на Украйна и призова за трайно прекратяване на огъня и хуманитарни усилия в Палестина.
Критикувайки политиките на САЩ, Уан подчерта, че техните подходи са саморазрушителни. Той се позова на Петте принципа на мирно съвместно съществуване, създадени от Китай, Индия и Мианмар преди 70 години, като основа за сътрудничеството в рамките на БРИКС и глобалното развитие.
Роман Бабушкин, аташе по въпросите на Русия, подчерта ролята на БРИКС за решаване на многостранни въпроси и за интегриране на нови членове. Той изтъкна акцента на Русия върху сигурността, икономическото сътрудничество и използването на национални валути при транзакции между държавите по време на председателството ѝ на БРИКС.
Представителите на Индия, Бразилия и Южна Африка подчертаха значението на многостранността и приобщаващото глобално управление. Те отбелязаха, че БРИКС може да изиграе значителна роля за създаването на по-справедлив световен ред и за справяне с предизвикателства като изменението на климата. Разширяването на БРИКС обаче беше възприето както като възможност, така и като потенциален източник на несъответствия между неговите членове.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.