Начало » БРИКС: Може ли новата валута да съществува заедно с долара?

БРИКС: Може ли новата валута да съществува заедно с долара?

18.06.2023 8:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Може ли новата валута да съществува заедно с долара?

Икономист с предишен опит в Банката за международни разплащания (БМР) представи своите виждания за потенциалното съвместно съществуване на валута на БРИКС с американския долар.

Според икономиста, като се има предвид ролята на Китай като основен търговски партньор за всички държави от БРИКС, препоръчителната първоначална стъпка би включвала обвързване на двустранните им обменни курсове с юана.

Жизнеспособността на валутата на БРИКС беше обсъдена от Херберт Поениш, старши научен сътрудник в Университета в Джъдзян и бивш старши икономист в Банката за международни разплащания (БМР).

В становище, публикувано от Официалния форум на паричните и финансовите институции (OMFIF), Поениш подчерта, че наскоро са се събрали външните министри на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), както и министри от различни държави, включително Иран, Египет, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия. Основният акцент на срещата беше създаването на обща валута на БРИКС, както и обсъждането на разширяването на членството в съюза.

Поениш обясни, че понастоящем Русия, Бразилия и Китай разчитат на съответните си валути за уреждане на двустранните търговски плащания. Въпреки това, когато в тази платежна система възникнат дисбаланси, възникват предизвикателства.

Въпреки че идеята за обща валута на БРИКС не е нова, Поениш изрази мнение, че дори и да бъде създадена такава валута, тя едва ли ще замени щатския долар. Вместо това тя ще съществува съвместно със съществуващата глобална парична система, базирана на долара. Правейки паралел, икономистът сравни потенциалния процес с въвеждането на еврото в Европа, на което са били необходими близо 50 години, за да премине от двустранни разплащания към обща валута.

За да се направи първата голяма стъпка, Поениш предлага да се привърже двустранният обменен курс към юана и да се уеднакви. Той отбеляза още, че е важно да се създаде механизъм за предоставяне на кредити в юани на държави с търговски дефицит, като Индия и Южна Африка. Поениш предложи също така създаването на организация, подобна на Европейския платежен съюз (ЕПС), и учредяването на управляващ агент, подобен на Банката за международни разплащания (БМР).

Поениш изтъкна, че Китай играе решаваща роля като основен търговски партньор за всички страни членки на БРИКС, въпреки ограничената търговия между самите страни членки. Ето защо обвързването на двустранните им обменни курсове с юана би било важна начална стъпка.

Според икономиста тези мерки ще засилят интернационализацията на юана, ще увеличат натиска върху Китай да либерализира финансовата си сметка и ще имат значителни последици за вътрешната парична политика на страната.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Canary Capital подаде поредното заявление за регистрация на алткойн ETF в SEC

Canary Capital подаде заявление за регистрация на ETF в SEC.

01.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Златото губи импулс – технически сигнали сочат за отстъпление

Златото може да изчерпва силите си след неотдавнашното си покачване над $3,000, като техническите индикатори демонстрират признаци на изчерпване.

01.05.2025 14:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC прекратява разследването на стабилната монета на PayPal

Регулаторните пречки пред стабилната монета на PayPal, PYUSD, бяха премахнати, след като SEC официално прекрати разследването си, без да предприеме никакви мерки.

01.05.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Китай ускорява приема на юана – застрашен ли е долара?

Китай ускорява усилията си да превърне юана в доминираща валута в международната търговия, използвайки геополитическото напрежение и наложените от САЩ мита като трамплин, за да оспори дългогодишното господство на долара.

01.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.