Икономист с предишен опит в Банката за международни разплащания (БМР) представи своите виждания за потенциалното съвместно съществуване на валута на БРИКС с американския долар.
Според икономиста, като се има предвид ролята на Китай като основен търговски партньор за всички държави от БРИКС, препоръчителната първоначална стъпка би включвала обвързване на двустранните им обменни курсове с юана.
Жизнеспособността на валутата на БРИКС беше обсъдена от Херберт Поениш, старши научен сътрудник в Университета в Джъдзян и бивш старши икономист в Банката за международни разплащания (БМР).
В становище, публикувано от Официалния форум на паричните и финансовите институции (OMFIF), Поениш подчерта, че наскоро са се събрали външните министри на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), както и министри от различни държави, включително Иран, Египет, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия. Основният акцент на срещата беше създаването на обща валута на БРИКС, както и обсъждането на разширяването на членството в съюза.
Поениш обясни, че понастоящем Русия, Бразилия и Китай разчитат на съответните си валути за уреждане на двустранните търговски плащания. Въпреки това, когато в тази платежна система възникнат дисбаланси, възникват предизвикателства.
Въпреки че идеята за обща валута на БРИКС не е нова, Поениш изрази мнение, че дори и да бъде създадена такава валута, тя едва ли ще замени щатския долар. Вместо това тя ще съществува съвместно със съществуващата глобална парична система, базирана на долара. Правейки паралел, икономистът сравни потенциалния процес с въвеждането на еврото в Европа, на което са били необходими близо 50 години, за да премине от двустранни разплащания към обща валута.
За да се направи първата голяма стъпка, Поениш предлага да се привърже двустранният обменен курс към юана и да се уеднакви. Той отбеляза още, че е важно да се създаде механизъм за предоставяне на кредити в юани на държави с търговски дефицит, като Индия и Южна Африка. Поениш предложи също така създаването на организация, подобна на Европейския платежен съюз (ЕПС), и учредяването на управляващ агент, подобен на Банката за международни разплащания (БМР).
Поениш изтъкна, че Китай играе решаваща роля като основен търговски партньор за всички страни членки на БРИКС, въпреки ограничената търговия между самите страни членки. Ето защо обвързването на двустранните им обменни курсове с юана би било важна начална стъпка.
Според икономиста тези мерки ще засилят интернационализацията на юана, ще увеличат натиска върху Китай да либерализира финансовата си сметка и ще имат значителни последици за вътрешната парична политика на страната.
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.
Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.
Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.