Начало » БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

Алиансът БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е особено активен в тези усилия. Неотдавнашни попълнения като Иран и ОАЕ също проявиха интерес към алтернативи на долара. Макар че все още доминира в международната търговия, безспорният му статут започва да се пропуква.

Налагането на мита засилва търканията в световната търговия, като увеличава разходите и подтиква държавите да поставят под въпрос ползите от работата в рамките на система, ориентирана към САЩ. Този икономически натиск може да послужи като катализатор за страните, които търсят независимост от долара. Митата биха могли да действат не само като бариера пред търговията, но и като стимул за проучване на нови финансови рамки.

Президентът Тръмп реагира на тези събития с остра реторика, предупреждавайки, че страните, които се опитват да се откажат от долара, могат да бъдат изправени пред мита в размер до 100%. Неговата позиция подсказва, че САЩ могат да използват икономически санкции, за да възпрат отклоняването от своята валута.

Индия и ОАЕ вече проучват възможността за употреба на рупията за търговски разплащания, докато Китай значително увеличи международната употреба на своя юан. Преди десет години почти никаква част от китайската търговия не е била фактурирана в юани, а сега делът е около 30%.

Освен митата, санкциите изиграха важна роля в този преход. Държави като Русия и Иран, на които Западът наложи сериозни санкции, бяха сред най-агресивните в изоставянето на долара в полза на алтернативни системи. За тях намирането на алтернатива е въпрос на необходимост, а не на стратегия.

Макар че щатският долар продължава да е в основата на световната търговия, неговото бъдещо господство вече не е даденост. Импулсът в подкрепа на дедоларизацията нараства, особено сред държавите, които са изправени пред икономически натиск или политическа опозиция от страна на Вашингтон. Все пак всяка значителна промяна в световния валутен ред се очаква да се развие поетапно – вероятно в продължение на десетилетия, а не на години.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Частен инвестиционен фонд купува TBI Bank

Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.

19.04.2025 16:34 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Обемите на търговия с крипто спадат, но Binance все още е на върха

След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.

19.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.