Начало » БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

Алиансът БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е особено активен в тези усилия. Неотдавнашни попълнения като Иран и ОАЕ също проявиха интерес към алтернативи на долара. Макар че все още доминира в международната търговия, безспорният му статут започва да се пропуква.

Налагането на мита засилва търканията в световната търговия, като увеличава разходите и подтиква държавите да поставят под въпрос ползите от работата в рамките на система, ориентирана към САЩ. Този икономически натиск може да послужи като катализатор за страните, които търсят независимост от долара. Митата биха могли да действат не само като бариера пред търговията, но и като стимул за проучване на нови финансови рамки.

Президентът Тръмп реагира на тези събития с остра реторика, предупреждавайки, че страните, които се опитват да се откажат от долара, могат да бъдат изправени пред мита в размер до 100%. Неговата позиция подсказва, че САЩ могат да използват икономически санкции, за да възпрат отклоняването от своята валута.

Индия и ОАЕ вече проучват възможността за употреба на рупията за търговски разплащания, докато Китай значително увеличи международната употреба на своя юан. Преди десет години почти никаква част от китайската търговия не е била фактурирана в юани, а сега делът е около 30%.

Освен митата, санкциите изиграха важна роля в този преход. Държави като Русия и Иран, на които Западът наложи сериозни санкции, бяха сред най-агресивните в изоставянето на долара в полза на алтернативни системи. За тях намирането на алтернатива е въпрос на необходимост, а не на стратегия.

Макар че щатският долар продължава да е в основата на световната търговия, неговото бъдещо господство вече не е даденост. Импулсът в подкрепа на дедоларизацията нараства, особено сред държавите, които са изправени пред икономически натиск или политическа опозиция от страна на Вашингтон. Все пак всяка значителна промяна в световния валутен ред се очаква да се развие поетапно – вероятно в продължение на десетилетия, а не на години.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Пазарите се възстановяват след изненадващо споразумение между САЩ и Китай относно митата

Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.

12.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Ще се реализира ли идеята на Западна Африка за нова валута?

Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.

12.05.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Защо Coinbase избра предпазливост пред това да купува агресивно Биткойн

Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.

12.05.2025 9:00 2 мин. четене

Китай и САЩ постигнаха споразумение след два дни преговори в Женева

След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.

12.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.