Начало » Други » БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

Алиансът БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е особено активен в тези усилия. Неотдавнашни попълнения като Иран и ОАЕ също проявиха интерес към алтернативи на долара. Макар че все още доминира в международната търговия, безспорният му статут започва да се пропуква.

Налагането на мита засилва търканията в световната търговия, като увеличава разходите и подтиква държавите да поставят под въпрос ползите от работата в рамките на система, ориентирана към САЩ. Този икономически натиск може да послужи като катализатор за страните, които търсят независимост от долара. Митата биха могли да действат не само като бариера пред търговията, но и като стимул за проучване на нови финансови рамки.

Президентът Тръмп реагира на тези събития с остра реторика, предупреждавайки, че страните, които се опитват да се откажат от долара, могат да бъдат изправени пред мита в размер до 100%. Неговата позиция подсказва, че САЩ могат да използват икономически санкции, за да възпрат отклоняването от своята валута.

Индия и ОАЕ вече проучват възможността за употреба на рупията за търговски разплащания, докато Китай значително увеличи международната употреба на своя юан. Преди десет години почти никаква част от китайската търговия не е била фактурирана в юани, а сега делът е около 30%.

Освен митата, санкциите изиграха важна роля в този преход. Държави като Русия и Иран, на които Западът наложи сериозни санкции, бяха сред най-агресивните в изоставянето на долара в полза на алтернативни системи. За тях намирането на алтернатива е въпрос на необходимост, а не на стратегия.

Макар че щатският долар продължава да е в основата на световната търговия, неговото бъдещо господство вече не е даденост. Импулсът в подкрепа на дедоларизацията нараства, особено сред държавите, които са изправени пред икономически натиск или политическа опозиция от страна на Вашингтон. Все пак всяка значителна промяна в световния валутен ред се очаква да се развие поетапно – вероятно в продължение на десетилетия, а не на години.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на JPMorgan с коментар за стабилните монети

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.

16.07.2025 9:50 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.