Външните министри на страните от БРИКС са на среща в Кейптаун, където заявиха, че глобалният ред се променя в посока на намаляване на западното господство.
Освен това външният министър на Южна Африка Наледи Пандор обсъди колективната визия за „глобално лидерство“ в условията на раздробен свят.
На срещата присъстваха министри от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Впоследствие те говориха за обрата в световния баланс на силите. Те заявиха, че държавите от БРИКС трябва да осигурят многополюсния ред на сегашния свят.
През 2023 г. нациите от БРИКС несъмнено са увеличили значението си досега. Всъщност държавите се стремят да се присъединят към колектива, който се оказа нарастваща алтернатива на държавите от Г-7. С общо население от над 3.2 милиарда души, което съставлява 40% от хората на планетата, БРИКС се оказа привлекателен за развиващите се страни.
Въпреки това, по време на срещата, BBC съобщи за настроенията на външните министри на БРИКС, че световният ред се пренастройва от доминиращата роля на Запада.
По-конкретно, индийският министър Субрахманям Джайшанкар обсъди необходимостта колективът да „изпрати силно послание, че светът е многополюсен, че той се ребалансира и че старите начини не могат да се справят с новите ситуации„.
„В основата на проблемите, с които се сблъскваме, е икономическата концентрация, която оставя твърде много нации на милостта на твърде малко„, добави той.
Освен това бразилският министър на външните работи Мауро Виера сподели визията им за блока. По-конкретно, описа го като „незаменим механизъм за изграждане на многополюсен световен ред, който отразява устройствата и нуждите на развиващите се страни„.
Тъй като срещата на върха на БРИКС ще се проведе след няколко месеца, потенциалното разширяване на блока ще бъде важна тема за разговор.
Нещо повече, според съобщенията повече от 20 държави вече са подали молби за членство в блока. Алиансът продължава да се фокусира върху оспорването на западното господство. Вследствие на това към него се стичат страни, уморени от политическото задушаване на Запада.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.