Със значителен напредък за алианса БРИКС китайският юан си осигури място като четвъртата най-използвана валута в света.
Последните доклади подчертават продължаващото превъзходство на щатския долар, който заема челната позиция и представлява 48% от световната търговия.
Въпреки това изкачването на Китай сред първите пет валути бележи значително увеличение.
Според статистически данни на Financial Times юанът отстъпва само на еврото, стерлинга и долара по отношение на глобалната употреба. Забележително е, че той надмина японската йена в глобалните платежни транзакции, отбелязвайки това за първи път от 2022 г. насам. Това развитие означава значителен скок през последните две години.
През изминалата година алиансът БРИКС се превърна в ключов играч в геополитическия пейзаж. С разширяване на усилията и отдалечаване от зависимостта от долара блокът засили глобалното си влияние, като непрекъснато напредва към целта си за международна многополярност.
Тази седмица SWIFT представи последните данни за използването на валутите в световен мащаб, като подчерта, че през ноември делът на юана е 4.6%. Забележително е, че това отразява увеличение от 3.6% спрямо октомври, въпреки по-неблагоприятното му представяне спрямо долара през годината.
Анализаторите отдават печалбите на юана на целенасочените усилия на Пекин. Китай активно работи за „укрепване на международния авторитет на валутата като част от по-широка стратегия за намаляване на рисковете, породени от господстващото положение на щатския долар„.
Чи Ло, стратег за Азиатско-тихоокеанския регион в BNP Paribas Asset Management, посочи потенциална тенденция, като предположи, че данните за ноември „може да означават началото на постепенно нарастване на дела на юана в SWIFT плащанията„.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.