Китай ускорява усилията си да превърне юана в доминираща валута в международната търговия, използвайки геополитическото напрежение и наложените от САЩ мита като трамплин, за да оспори дългогодишното господство на долара.
Тъй като все повече страни търсят алтернативи на американския долар, особено след търговските конфликти, предизвикани от Доналд Тръмп, Китай вижда стратегическа възможност да разшири влиянието на юана в световната търговия.
Според проучване на Международния валутен институт на Университета Ренмин, големите предприятия все повече предпочитат юана за трансгранични транзакции.
Разплащанията в китайска валута са се увеличили до 24% през първото тримесечие на 2025 г. – спрямо 21.5% в средата на 2024 г. – което подчертава нарастващия импулс зад усилията на страната за интеграция на валутата си в международната търговия. Финансовият експерт Ян Чанцзян от университета Фудан описа настоящия момент като критична възможност за Китай да преобрази глобалния финансов пейзаж.
С 68% от анкетираните компании, които вече използват юана за транзакции, и над половината, които търгуват с него на валутния пазар, амбициите на Пекин изглеждат все по-реални. Нестабилността на пазарите на американски държавни облигации допълнително стимулира тази промяна, тъй като капиталовите потоци, които преди се насочваха автоматично през САЩ, сега се колебаят.
Стратегията на Китай е в съответствие и с по-широката цел на БРИКС за изграждане на многополюсен финансов свят, в който Вашингтон има по-малко влияние.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.