След заплахата на президента Доналд Тръмп да наложи 100% мито на алианса БРИКС, Китай взе отношение по въпроса за ескалацията на напрежението със САЩ.
Ходът, обявен малко след встъпването в длъжност на Тръмп, е насочен към усилията на блока да намали зависимостта си от щатския долар и да стимулира местните валути като част от стратегията си за дедоларизация.
В изявление на китайското министерство на външните работи БРИКС е описан като платформа за сътрудничество, насочена към приобщаване и споделен просперитет, като се подчертава, че тя не е насочена към никоя трета страна.
В изявлението се подсилва ангажиментът на Китай към съюза и неговите цели.
Индия също наскоро отговори на тарифната заплаха, като министърът на външните работи С. Джайшанкар поясни, че Индия няма интерес да подкопава американския долар, визирайки САЩ като свой най-голям търговски партньор.
Нарастващото противопоставяне между Запада и БРИКС сигнализира за потенциални промени в световните икономически отношения, които имат значителни последици в началото на втория мандат на Тръмп.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.