Китай работи активно за превръщането на коалицията на нововъзникващите пазари БРИКС в съперник на Г-7, тъй като лидерите на развиващите се страни се събират за поредната си годишна среща.
Президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса отправи покани към повече от 60 държавни глави за среща на върха в Йоханесбург, което потенциално открива възможността за нови членове на БРИКС.
Въпреки това между Пекин и Ню Делхи се появи напрежение относно разширяването на блока. Основният дебат се върти около това дали БРИКС трябва да запази икономическата си насоченост или да се превърне в политическа структура, която да отправи предизвикателство към западните сили.
Официални лица споделиха, че 23 държави са изразили интерес да се присъединят към коалицията БРИКС. Въпреки че външният министър на Южна Африка Наледи Пандор отрича всякакви антизападни намерения, западните държави възприемат потенциалните нови участници като стратегически ходове, съгласувани с Китай и Русия.
Държави като Аржентина, Саудитска Арабия и Индонезия се борят за членство в БРИКС. Междувременно Владимир Путин ще участва в срещата на върха виртуално, избягвайки присъствието си в Южна Африка поради повдигнатото му обвинение от Международния наказателен съд (МНС).
На срещата на върха в Йоханесбург ще присъства и Си Дзинпин, който тази година рядко пътува в чужбина. Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва подкрепя идеята за разширяване на БРИКС, така че да обхване съседните страни и държавите от Близкия изток.
Освен това дипломат от Бразилия подчерта необходимостта от ясни критерии за разширяване, които евентуално да включват предварителни условия за членство в институции като Новата банка за развитие. Решенията относно допустимостта на новите членове ще се вземат от лидерите на БРИКС.
Въпреки загрижеността за доминиращата позиция на щатския долар, обсъждането на приемането на обща валута не е включено в дневния ред на срещата. Вместо това фокусът може да се насочи към насърчаване на търговията в местни валути между държавите от БРИКС.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.