Китай и Бразилия обявиха редица съвместни инициативи за насърчаване на икономическата интеграция и сътрудничеството в Южна Америка в ключови области.
Някои от тях са в секторите на инфраструктура, технологии и екологична устойчивост. Партньорството привежда в съответствие програмата на Бразилия за ускоряване на новия растеж с инициативата на Китай „Пояс и път“ (BRI).
Съобщението беше направено след срещата между китайския президент Си Дзинпин и бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва в Бразилия по време на държавното посещение на Си след срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро. Двамата лидери подписаха 37 двустранни споразумения, обхващащи сектори като селското стопанство, търговията, иновациите и устойчивото развитие.
„От 2009 г. насам Китай е най-големият търговски партньор на Бразилия, като през 2023 г. двустранната търговия ще достигне $157 милиарда. Това партньорство насърчава както икономическия напредък, така и устойчивото развитие“, заяви президентът Лула, като изтъкна ролята на Китай във финансирането на инфраструктурни проекти, които създават работни места и насърчават екологичния растеж.
Президентът Си наблегна на укрепването на връзките в традиционни сектори като търговията и инфраструктурата, като същевременно разширява дейността си в нововъзникващи области като изкуствения интелект и екологичното майнинг дело. Той потвърди подкрепата на Китай за нарастващото глобално влияние на Бразилия и за нейното председателство на БРИКС през 2024 г.
Споразуменията отбелязват и 50-годишнината от установяването на дипломатически отношения. Интересното е, че 2026 г. е обявена за Китайско-бразилска година на културата, за да се насърчат по-задълбочените културни и междучовешки връзки.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.