Китай и Бразилия обявиха редица съвместни инициативи за насърчаване на икономическата интеграция и сътрудничеството в Южна Америка в ключови области.
Някои от тях са в секторите на инфраструктура, технологии и екологична устойчивост. Партньорството привежда в съответствие програмата на Бразилия за ускоряване на новия растеж с инициативата на Китай „Пояс и път“ (BRI).
Съобщението беше направено след срещата между китайския президент Си Дзинпин и бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва в Бразилия по време на държавното посещение на Си след срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро. Двамата лидери подписаха 37 двустранни споразумения, обхващащи сектори като селското стопанство, търговията, иновациите и устойчивото развитие.
„От 2009 г. насам Китай е най-големият търговски партньор на Бразилия, като през 2023 г. двустранната търговия ще достигне $157 милиарда. Това партньорство насърчава както икономическия напредък, така и устойчивото развитие“, заяви президентът Лула, като изтъкна ролята на Китай във финансирането на инфраструктурни проекти, които създават работни места и насърчават екологичния растеж.
Президентът Си наблегна на укрепването на връзките в традиционни сектори като търговията и инфраструктурата, като същевременно разширява дейността си в нововъзникващи области като изкуствения интелект и екологичното майнинг дело. Той потвърди подкрепата на Китай за нарастващото глобално влияние на Бразилия и за нейното председателство на БРИКС през 2024 г.
Споразуменията отбелязват и 50-годишнината от установяването на дипломатически отношения. Интересното е, че 2026 г. е обявена за Китайско-бразилска година на културата, за да се насърчат по-задълбочените културни и междучовешки връзки.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.