Начало » Други » БРИКС: Какво трябва да знаем за срещата на съюза?

БРИКС: Какво трябва да знаем за срещата на съюза?

25.10.2024 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Какво трябва да знаем за срещата на съюза?

Въпреки че официалните представители на САЩ омаловажават потенциала на БРИКС, като геополитически съперник, анализатори предполагат, че членовете преследват инициативи, които могат да намалят западното влияние.

Основните дискусии включват създаване на алтернативна платежна система, независима от американския долар, създаване на дигитална валута на БРИКС и разработване на алтернативи на западните финансови институции като МВФ.

Държави като Китай, Русия и Иран, които са изправени пред значителни търговски ограничения от страна на САЩ, са особено мотивирани да постигнат целите на съюза и да заобиколят несправедливите според тях санкции. Индийският министър-председател Нарендра Моди изрази подкрепа за засилена финансова интеграция между държавите от БРИКС, наблягайки на търговията в местни валути и трансграничните плащания.

Руските официални лица подчертаха нарастващото разделение между западните страни и страните от алианса, предполагайки, че ерата на американската хегемония отслабва. За разлика от тях прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви, че САЩ не виждат в БРИКС геополитическа заплаха.

По време на срещата на БРИКС, Моди и китайският президент Си Дзинпин се срещнаха, което е сигнал за потенциално размразяване на исторически напрегнатите им отношения. Те се споразумяха да работят за разрешаване на военното напрежение по спорната им граница, като се стремят да се върнат към статуквото отпреди конфликта през 2020 г.

Анализаторите се питат защо Индия се стреми към по-тесни връзки с Китай въпреки участието си в ръководени от САЩ инициативи като четиристранния диалог по сигурността (QUAD), чиято цел е да се противопостави на влиянието на Китай. Някои смятат, че участието на Индия в QUAD не е подкрепило адекватно военните ѝ предизвикателства в Хималаите, особено след като САЩ се ангажират с Пакистан, което усложнява стратегическите интереси на Индия.

Китайски анализатори твърдят, че политиката на Индия за отделяне не е получила значима подкрепа от Запада за укрепване на производствения ѝ сектор. Тази ситуация свидетелства, че враждебността към Китай може да попречи на собственото развитие на Индия.
Експертите предполагат, че САЩ са очаквали това сближаване, признавайки присъщите политически и икономически причини за взаимодействието между Индия и Китай.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Какви са настроенията на крипто пазарът?

Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.

20.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ 7 актуализации на крипто проекти тази седмица

През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.

19.07.2025 21:35 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Още една крипто борса подаде документи за IPO

Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.

19.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether планира нова стабилна монета в САЩ след приемането на закона GENIUS

След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.

19.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.