Потенциалното приемане на валутата на БРИКС от Близкия изток крие няколко опасности и несигурности. Една от тях е свързана с потенциалните последици за стабилността на щатския долар, тъй като държавите износителки на петрол обмислят да се откажат от него в полза на валутата на БРИКС за трансграничната си търговия.
Този ход би могъл да окаже неблагоприятно въздействие върху щатския долар и потенциално да оспори статута му на световна резервна валута. Тъй като множество държави проявяват интерес към търга на БРИКС, спадът на долара става ясно очевиден.
Ако Саудитска Арабия, ОАЕ и други богати на петрол държави от Близкия изток приемат валутата на БРИКС, могат да възникнат няколко последици.
Един от основните рискове е свързан с увеличаване на икономическата зависимост от съюза БРИКС, което потенциално ограничава автономността и адаптивността на Близкия изток пред лицето на глобалните икономически предизвикателства и регионалната динамика.
Освен това приемането на валута, силно повлияна от държавите от БРИКС, може да доведе до политическо влияние от страна на тези държави в Близкия изток.
Това влияние би могло да се разпростре върху търговските политики, инвестиционните решения и геополитическото подреждане.
В зависимост от стабилността на валутата на БРИКС икономиката на Близкия изток може да бъде изложена на нестабилност и колебания.
Подобна нестабилност би могла да постави предизвикателства пред бизнеса, инвеститорите и потребителите в региона, като внесе несигурност в търговските дейности.
Като се има предвид сложният характер на геополитиката в Близкия изток, значителните икономически промени биха могли да повлияят на съществуващите съюзи и да нарушат баланса на силите.
Ето защо приемането на валутата на БРИКС би променило тази динамика, създавайки както възможности, така и предизвикателства за страните от Близкия изток.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.