Алиансът БРИКС проучва възможността за разширяване на състава си чрез включване на нови държави в блока. Доста държави изразиха интерес към присъединяване, като девет от тях официално подадоха своите заявления.
Беларус е единствената европейска държава, която изрази желание да се присъедини към БРИКС и да приеме предстоящата валута. Освен Беларус, Франция желае да участва на срещата на върха, насрочена за август в Южна Африка.
Приемането на валутата на БРИКС от европейските държави може да има последици за статута на щатския долар. В тази статия се разглежда потенциалното пренареждане на геополитическия и финансовия пейзаж, ако Европа приеме валутата на БРИКС.
Ако Европа приеме новата валута това може да доведе до промяна в геополитическите съюзи и икономическите партньорства на континента. Това може да показва желание за по-тесни връзки с нововъзникващите икономики и намаляване на зависимостта от традиционните икономически сили като САЩ.
Въвеждането на обща валута би могло потенциално да засили търговията и инвестициите между Европа и страните от БРИКС.
При наличието на единна валута извършването на стопанска дейност може да стане по-лесно и по-рентабилно, което ще насърчи засиленото икономическо сътрудничество и обмена на стоки и услуги.
Това би могло да намали търсенето на щатския долар и евентуално да доведе до обезценяване на стойността му.
Ако валутата на страните от БРИКС се окаже силна, тя би могла да отправи предизвикателство към статута на щатския долар като световна резервна валута.
Интегрирането на нова валута обаче крие рискове, включително нестабилност, инфлационен натиск и различни фискални политики. Европа трябва внимателно да оцени икономическите рискове и ползи, преди да обмисли такава значителна финансова промяна.
В заключение, приемането на валутата на БРИКС от Европа може да окаже влияние върху щатския долар. Въпреки това оспорването на господстващото положение на американската валута на световните пазари би било трудна задача.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Европа да приеме БРИКС? Вие случайно да не сте мръднали?
Вече коментирах – като цъфнат налъмите.