Предстоящата среща на върха през август предоставя на алианса БРИКС възможност да проведе разговори за въвеждане на нова валута, обезпечена със злато.
Това развитие предизвика подем в сектора на благородните метали, като през последните дни цените достигнаха многомесечни върхове.
Основната цел на държавите от БРИКС е да се стремят към дедоларизация, но последиците от новообявената валута се простират отвъд отслабването на щатския долар. Въвеждането на тази валута вече започна да оказва влияние върху пазара на метали, но е важно да се разгледат дългосрочните ѝ ефекти.
В стремежа си да диверсифицират резервите си централните банки по света придобиват злато със забележителни темпове. Сред купувачите са няколко държави от БРИКС, включително Русия, Индия и Китай.
По данни на Световния съвет по златото значителен брой световни централни банки (71% от анкетираните) са изразили намеренията си да увеличат значително покупките си на злато през следващите шест месеца.
Очаква се този приток на търсене да достигне общо 700 метрични тона, равняващи се на $49 милиарда, до края на годината.
Очаква се с нарастването на покупките на злато стойността му да се повиши още повече, което ще затвърди позицията му на един от най-ценните метали в света. Следователно цените на други метали, като среброто, могат да изпитат отрицателно въздействие в противовес на увеличените инвестиции в злато.
Струва си да се отбележи, че през миналата година е регистрирано най-високото ниво на годишно търсене на злато от 1950 г. насам.
С въвеждането на новата валута на страните от БРИКС, подкрепена със злато и нейното влияние върху цените на благородните метали се очаква този рекорд да бъде надминат отново през следващата и по-следващата година.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.