Предстоящата среща на върха през август предоставя на алианса БРИКС възможност да проведе разговори за въвеждане на нова валута, обезпечена със злато.
Това развитие предизвика подем в сектора на благородните метали, като през последните дни цените достигнаха многомесечни върхове.
Основната цел на държавите от БРИКС е да се стремят към дедоларизация, но последиците от новообявената валута се простират отвъд отслабването на щатския долар. Въвеждането на тази валута вече започна да оказва влияние върху пазара на метали, но е важно да се разгледат дългосрочните ѝ ефекти.
В стремежа си да диверсифицират резервите си централните банки по света придобиват злато със забележителни темпове. Сред купувачите са няколко държави от БРИКС, включително Русия, Индия и Китай.
По данни на Световния съвет по златото значителен брой световни централни банки (71% от анкетираните) са изразили намеренията си да увеличат значително покупките си на злато през следващите шест месеца.
Очаква се този приток на търсене да достигне общо 700 метрични тона, равняващи се на $49 милиарда, до края на годината.
Очаква се с нарастването на покупките на злато стойността му да се повиши още повече, което ще затвърди позицията му на един от най-ценните метали в света. Следователно цените на други метали, като среброто, могат да изпитат отрицателно въздействие в противовес на увеличените инвестиции в злато.
Струва си да се отбележи, че през миналата година е регистрирано най-високото ниво на годишно търсене на злато от 1950 г. насам.
С въвеждането на новата валута на страните от БРИКС, подкрепена със злато и нейното влияние върху цените на благородните метали се очаква този рекорд да бъде надминат отново през следващата и по-следващата година.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.