Начало » БРИКС: Какво ще се промени след включването на новите членки в съюза

БРИКС: Какво ще се промени след включването на новите членки в съюза

26.08.2023 17:30 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Какво ще се промени след включването на новите членки в съюза

Големите развиващи се страни отправиха покани към Саудитска Арабия, Иран, Египет, Аржентина, Етиопия и Обединените арабски емирства да се присъединят към тяхната коалиция с цел разширяване на влиянието им в световен мащаб.

Лидерите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка се споразумяха да разширят своя консорциум БРИКС от 1 януари по време на среща на върха, организирана в Йоханесбург. Южноафриканският президент Сирил Рамафоса обяви това развитие в четвъртък. Това е първото разширяване на групата от 2010 г. насам.

С включването на Саудитска Арабия, най-големия световен износител на петрол, заедно с Русия, Иран, ОАЕ и Бразилия, коалицията обединява големи производители на енергия със значителни потребители в развиващите се страни, като по този начин й осигурява значително икономическо влияние. Като се има предвид, че голяма част от световната търговия с енергия се осъществява в долари, това разширяване може потенциално да засили капацитета на коалицията да насърчава повече търговия в алтернативни валути.

Разширяването на алианса БРИКС би довело и до увеличаване на влиянието на групата в глобален план и би могло да допринесе за оформянето на отделна форма на световната икономика, според данни на Bloomberg Economics. Това разминаване произтича от наблюдението, че БРИКС, за разлика от Г-7, демонстрира по-малка склонност към пазарно ориентирани подходи.

Мотивите за разширяването на БРИКС се коренят в стремежа да се създаде алтернатива на преобладаващата международна рамка, която се върти предимно около доминацията на Съединените щати, обяснява Хаснаин Малик, стратег, свързан с Tellimer в Дубай.

Важно е да се прави разлика между използването на щатския долар като средство за търговия, което потенциално би могло да намалее, тъй като многобройни субекти проучват алтернативи и функцията му на резервна валута – роля, която остава несравнима по отношение на размера, институционалната надеждност и свободно конвертируемите атрибути.

Китай изигра ключова роля в инициативата за разширяване на валутния пазар с подкрепата на Русия и Южна Африка. Въпреки това Индия изрази резерви, опасявайки се, че разширеният БРИКС може да се превърне в платформа, доминирана от дневния ред на Китай, докато Бразилия изрази загриженост за потенциалното обтягане на отношенията ѝ със западните държави.

Преди срещата на върха над 20 държави от глобалния Юг официално изразиха интереса си да се присъединят към алианса БРИКС. Индонезия, макар и ентусиазирана по отношение на членството, реши да отложи подаването на молбата си, за да улесни консултациите с колегите си от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. Съществува вероятност приемането на Индонезия да се осъществи през следващите няколко години, както предложи Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в БРИКС.

Процесът на подбор беше забележително прост поради единодушния консенсус по отношение на всички останали страни кандидатки.

Китайският президент Си Дзинпин приветства разширяването на БРИКС като важен момент и нова отправна точка за сътрудничество между развиващите се страни. 

В подкрепа на това мнение индийският министър-председател Нарендра Моди изрази готовността на страната си да си сътрудничи с кандидатите за членство, за да улесни присъединяването им към коалицията.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.