Русия ще бъде домакин на срещата на лидерите на страните от БРИКС следващата седмица, търсейки подкрепа в противопоставянето си със Запада от групата.
Една от коментираните теми ще бъде алтернативната система за разплащане в националните валути на БРИКС, която по план ще включва нова система за обмен и мрежа от национални търговски банки, свързани помежду си чрез централните банки на БРИКС. Това от своя страна ще премахне необходимостта от обмен на местните валути чрез щатския долар.
Според информацията системата ще бъде неподатлива на външен натиск и може да използва блокчейн технология за съхраняване и прехвърляне на дигитални токени, обезпечени с национални валути, за да стане по-сигурна и да се намалят разходите по транзакциите. Целта е търговските потоци между държавите членки да продължат да функционират гладко, дори ако на един или повече членове бъде отказан достъп до международната финансова система.
Международна инфраструктура за сетълмент и депозиране, която според Русия ще подобри трансграничната търговия с национални ценни книжа. Идеята е да се позволи на всички членове да запазят пълен достъп до финансовите пазари на БРИКС, дори ако са откъснати от западната финансова инфраструктура.
Предложението е да се създаде презастрахователна компания за БРИКС, която да позволи непрекъснат превоз на стоки и основни суровини между членовете, в случай че западните презастрахователни компании, които доминират в международната търговия, откажат да предоставят услугите си.
Този въпрос е особено актуален за Русия, тъй като от 2022 г. насам западните държави прилагат ценови таван за нейния петрол, като блокират достъпа до западни транспортни и застрахователни услуги, ако петролът се продава за повече от $60 за барел.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.