По време на неотдавнашното си посещение в Китай руският външен министър Сергей Лавров подчерта ефективните стратегии, използвани от Русия и Китай за преодоляване на предизвикателствата, породени от западните санкции.
Използвайки многостранни платформи като БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), двете държави успешно смекчиха въздействието на ограниченията, произтичащи от конфликта в Украйна, който избухна през 2022 г.
По-рано тази година БРИКС, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, разшири членството си, като включи още четири държави: Етиопия, Иран, Египет и Обединените арабски емирства. Лавров изтъкна нарастващото политическо и икономическо влияние на блока, особено на фона на санкциите, наложени на Русия. Забележително е, че никой от членовете на БРИКС не е участвал в западните санкции; вместо това те са избрали да поддържат или укрепват търговските връзки с Русия.
На съвместна пресконференция с китайския си колега Уан И Сергей Лавров даде висока оценка на подхода на Уан в борбата с последиците от санкциите. Лавров наблегна на справянето с икономическите предизвикателства, произтичащи от едностранните санкции, в рамките на БРИКС и ШОС.
В отговор на западните санкции Русия пренасочи търговския си фокус към Азиатско-тихоокеанския регион, като Китай се очертава като ключов партньор. Търговията между Русия и Китай нарасна до рекордните $240 милиарда през изминалата година, надхвърляйки целта от $200 милиарда, поставена от двете правителства.
Посещението на Лавров съвпадна с посещението на финансовия министър на САЩ Джанет Йелън в Пекин, където тя предупреди китайските фирми за потенциалните последици от подкрепата за руската армия. Под ръководството на президента Джо Байдън САЩ въведоха изпълнителни заповеди, позволяващи налагането на санкции срещу чуждестранни юридически лица, участващи в транзакции с Русия, насочени към институции извън САЩ и ЕС, заподозрени, че подпомагат Русия в придобиването на чувствителни стоки.
Лавров разкритикува западния подход към санкциите, твърдейки, че той не е успял да дестабилизира руската икономика и всъщност е подействал благоприятно на страните, налагащи санкциите.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.