Германия непряко критикува алианса БРИКС, че се възползва от санкциите, наложени от САЩ на Русия, като се снабдява със суров петрол на преференциални цени.
Администрацията на Байдън наложи тези санкции в отговор на войната и инвазията на Русия в Украйна, като целта беше да се отслаби руската икономика и да се сложи край на конфликта.
Въпреки че санкциите забраняват на държавите да купуват петрол от Русия, страната на Путин успя да ги заобиколи, като продаде петрол на Саудитска Арабия и Китай, които са членове на БРИКС. Забележително е, че тези сделки с петрол бяха извършени с китайски юан, а не с американски долар.
Саудитска Арабия улесни трансфера на руски петрол към Европа, а Китай продаде петрола на Индия. Индийското правителство избра да плати за петрола в китайски юани, като по този начин на практика избегна американския долар.
Причината, поради която страните от БРИКС се снабдяват с петрол от Русия въпреки санкциите на САЩ, е, че петролът се предлага на преференциални цени. Например Индия спести $7 милиарда, като използва китайския юан и заобиколи американския долар при закупуването на петрол.
Този подход не само е от полза за страните от БРИКС, тъй като получават петрол на по-ниски цени, но и спомага за стабилизирането на руската икономика чрез заобикаляне на западните санкции.
Роберт Хабек, вицеканцлерът и министър на икономиката на Германия изрази загриженост във връзка с това, че страните от БРИКС се възползват от санкциите на САЩ, за да купуват руски петрол на по-ниски цени. Той подчерта, че целта на санкциите не е да се даде възможност на страните да се възползват от ситуацията, а по-скоро да се наложи ценови таван на покупките на петрол.
Хабек направи тези забележки на Индо-германския бизнес форум преди предстоящата среща на върха на БРИКС в Южна Африка.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.