Китай, член-основател на БРИКС, в момента стимулира световните цени на златото, като увеличава придобиването на благородния метал.
С намаляването на стойността на щатския долар алтернативните активи придобиват все по-голямо значение в световния резерв, което превръща златото в привлекателна инвестиционна възможност.
Неотдавнашните ценови скокове изстреляха златото до рекордно високи стойности, достигайки $2,342.43. Икономистите отдават тази тенденция на активната инвестиционна стратегия на Китайската народна банка.
Привлекателността на златото се състои в неговата ликвидност, стабилна възвръщаемост и устойчивост по време на икономическа несигурност, което го прави привлекателна алтернатива на щатския долар.
Действията на Китай са показателни за по-широката инициатива на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар – настроение, което набира сила в световен мащаб.
Отслабването на позициите на щатския долар, отчасти дължащо се на борбата му с инфлацията и на последователните увеличения на лихвените проценти през 2023 г., допълнително подхрани инерцията зад тази промяна, което до голяма степен удовлетворява БРИКС и Китай.
През последните два месеца златото отбеляза възходящ тренд, което доведе до увеличаване на инвестициите от страна на Китай. По данни на Световния съвет по златото Народната банка на Китай последователно разширява златните си резерви за 16-и пореден месец от февруари насам.
Централните банки на развиващите се пазари стимулират търсенето на злато, като Китай се стреми да се превърне в доминиращ играч на пазара на злато.
Освен това се носят слухове, че валутата на БРИКС, която все още е в начален етап на развитие, ще бъде обезпечена със злато. Следователно Китай и други държави от БРИКС се възползват от рязкото покачване на цените на златото, като очакват по-нататъшен потенциал за растеж на този актив.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.