Тенденцията за дедоларизация се ускорява, като пример за това е неотдавнашното партньорство между Индия и Русия, което интегрира техните платежни системи RuPay и MIR за трансгранични транзакции без използване на щатски долари.
Това развитие последва посещението на индийския министър-председател Нарендра Моди в Москва, където бяха сключени нови търговски споразумения, включително цел за постигане на $100 милиарда търговски оборот до 2030 г.
Чрез използването на местни платежни системи и валути Индия и Русия се стремят да спестят от обменните курсове и да намалят зависимостта си от щатския долар, като по този начин укрепват икономиките си.
Андрей Костин, главен изпълнителен директор на руската банка VTB, подчерта необходимостта БРИКС да разработи собствена система за разплащане в национални валути, като се откаже от долара и други западни валути.
Макар анализаторите да твърдят, че дедоларизацията е преувеличена, промяната може значително да намали ролята на щатския долар в глобалните транзакции, ако страните от БРИКС продължат тази тенденция. Банковият сектор на САЩ може да пострада, с потенциално въздействие върху валутните пазари и инфлацията, тъй като повече средства се връщат в САЩ, което ще натовари финансовата система и американските потребители.
Атлантическият съвет съобщава, че нито един съперник на щатския долар, включително валутите на страните от БРИКС или еврото, все още не е намалил значително глобалната му доминация. Въпреки това държавите от БРИКС се фокусират върху нови системи за трансгранични плащания, като Китай е водещ чрез Системата за трансгранични междубанкови плащания (CIPS).
Златото е облагодетелствано от процеса на дедоларизация, като страните от БРИКС увеличават златните си резерви с по-бързи темпове от останалите. Близо една трета от централните банки планират да увеличат златните си резерви през 2024 г., стремейки се да смекчат геополитическите рискове, свързани с долара и еврото.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.