Home

БРИКС: Как Индия и Русия поддържат процеса на дедоларизация

13.07.2024 22:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Как Индия и Русия поддържат процеса на дедоларизация

Тенденцията за дедоларизация се ускорява, като пример за това е неотдавнашното партньорство между Индия и Русия, което интегрира техните платежни системи RuPay и MIR за трансгранични транзакции без използване на щатски долари.

Това развитие последва посещението на индийския министър-председател Нарендра Моди в Москва, където бяха сключени нови търговски споразумения, включително цел за постигане на $100 милиарда търговски оборот до 2030 г.

Чрез използването на местни платежни системи и валути Индия и Русия се стремят да спестят от обменните курсове и да намалят зависимостта си от щатския долар, като по този начин укрепват икономиките си.

Андрей Костин, главен изпълнителен директор на руската банка VTB, подчерта необходимостта БРИКС да разработи собствена система за разплащане в национални валути, като се откаже от долара и други западни валути.

Макар анализаторите да твърдят, че дедоларизацията е преувеличена, промяната може значително да намали ролята на щатския долар в глобалните транзакции, ако страните от БРИКС продължат тази тенденция. Банковият сектор на САЩ може да пострада, с потенциално въздействие върху валутните пазари и инфлацията, тъй като повече средства се връщат в САЩ, което ще натовари финансовата система и американските потребители.

Атлантическият съвет съобщава, че нито един съперник на щатския долар, включително валутите на страните от БРИКС или еврото, все още не е намалил значително глобалната му доминация. Въпреки това държавите от БРИКС се фокусират върху нови системи за трансгранични плащания, като Китай е водещ чрез Системата за трансгранични междубанкови плащания (CIPS).

Златото е облагодетелствано от процеса на дедоларизация, като страните от БРИКС увеличават златните си резерви с по-бързи темпове от останалите. Близо една трета от централните банки планират да увеличат златните си резерви през 2024 г., стремейки се да смекчат геополитическите рискове, свързани с долара и еврото.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Токенизираните активи скоро ще надхвърлят стойността на криптовалутите според експерт

Съоснователят на Chainlink Сергей Назаров прогнозира, че токенизираните активи от реалния свят (RWA) скоро ще надминат по стойност криптовалутите.

20.09.2024 12:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

CertiK Ventures разкри инвестиция от $45 милиона за насърчаване на Web3 проекти

CertiK Ventures, инвестиционното звено на известната компания за блокчейн сигурност CertiK, е начело на усилията за насърчаване на Web3 иновациите със значителна инициатива за финансиране на стойност $45 милиона, обявена на 19 септември.

20.09.2024 11:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Хедж фонд мениджър предупреждава за икономически проблеми при победа на Камала Харис

Магнатът на хедж фондове Джон Полсън алармира за потенциалното въздействие на Камала Харис върху икономиката на САЩ, ако тя спечели президентския пост през ноември.

20.09.2024 10:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

FTX на път да “наводни” пазара с $16 милиарда – какво означава това?

От началото на четвъртото тримесечие на 2024 г. фалиралата крипто борса ще започне да разпределя активи на стойност $16 милиарда между кредиторите.

20.09.2024 7:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.