Индия бързо напредва, като убеждава други държави да се откажат от щатския долар и да уреждат трансгранични транзакции с местни валути.
Неотдавна Индия постигна споразумение с Обединените арабски емирства (ОАЕ) да извършват търговия в индийски рупии, а не в щатски долари. Този стратегически ход има за цел да повиши стойността на рупията и същевременно да намали разходите за валутни транзакции, като премахне зависимостта от щатския долар.
По време на посещението си в ОАЕ в събота министър-председателят Нарендра Моди участва в дискусии с шейх Халед бин Мохамед бин Зайед ал Нахаян, престолонаследник на Абу Даби. В рамките на обсъжданията си двете страни решиха също така да създадат връзка за плащания в реално време, за да улеснят трансграничните парични преводи с използване на местни валути.
Резервната банка на Индия (RBI) заяви, че инфраструктурата за плащания в реално време ще позволи безпроблемни трансгранични транзакции и плащания и ще насърчи засиленото икономическо сътрудничество.
Исторически погледнато, двустранната търговия между Индия и ОАЕ разчита на щатския долар, като между април 2022 г. и март 2023 г. трансакциите възлизат на $84.5 милиарда. Занапред обаче търговските разплащания ще се извършват в индийски рупии.
Като трети по големина вносител на петрол в света, Индия може да укрепи вътрешната си икономика, като използва рупията за международна търговия. Следователно перспективите на щатския долар могат да бъдат застрашени, тъй като той губи значението си в международните транзакции.
Като се има предвид, че ОАЕ са сред десетте най-големи износители на петрол, приемането на местни валути от тяхна страна допълнително поставя под въпрос стойността на щатския долар.
През финансовата 2022-23 г. Индия успя да спести $7 милиарда долара, като използва китайския юан за плащане на петрол. Този петрол бе получен от Русия и бе продаден на Китай и Саудитска Арабия в отговор на санкциите на САЩ.
Впоследствие Саудитска Арабия и Китай насочиха руския петрол към различни държави, включително Европа и Индия, като уреждаха сделките, използвайки местни валути.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.