Начало » Други » БРИКС: Индия се отказва от долара при търговията с ОАЕ

БРИКС: Индия се отказва от долара при търговията с ОАЕ

17.07.2023 13:49 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Индия се отказва от долара при търговията с ОАЕ

Индия бързо напредва, като убеждава други държави да се откажат от щатския долар и да уреждат трансгранични транзакции с местни валути.

Неотдавна Индия постигна споразумение с Обединените арабски емирства (ОАЕ) да извършват търговия в индийски рупии, а не в щатски долари. Този стратегически ход има за цел да повиши стойността на рупията и същевременно да намали разходите за валутни транзакции, като премахне зависимостта от щатския долар.

По време на посещението си в ОАЕ в събота министър-председателят Нарендра Моди участва в дискусии с шейх Халед бин Мохамед бин Зайед ал Нахаян, престолонаследник на Абу Даби. В рамките на обсъжданията си двете страни решиха също така да създадат връзка за плащания в реално време, за да улеснят трансграничните парични преводи с използване на местни валути.

Резервната банка на Индия (RBI) заяви, че инфраструктурата за плащания в реално време ще позволи безпроблемни трансгранични транзакции и плащания и ще насърчи засиленото икономическо сътрудничество.

Исторически погледнато, двустранната търговия между Индия и ОАЕ разчита на щатския долар, като между април 2022 г. и март 2023 г. трансакциите възлизат на $84.5 милиарда. Занапред обаче търговските разплащания ще се извършват в индийски рупии.

Като трети по големина вносител на петрол в света, Индия може да укрепи вътрешната си икономика, като използва рупията за международна търговия. Следователно перспективите на щатския долар могат да бъдат застрашени, тъй като той губи значението си в международните транзакции.

Като се има предвид, че ОАЕ са сред десетте най-големи износители на петрол, приемането на местни валути от тяхна страна допълнително поставя под въпрос стойността на щатския долар.

През финансовата 2022-23 г. Индия успя да спести $7 милиарда долара, като използва китайския юан за плащане на петрол. Този петрол бе получен от Русия и бе продаден на Китай и Саудитска Арабия в отговор на санкциите на САЩ. 

Впоследствие Саудитска Арабия и Китай насочиха руския петрол към различни държави, включително Европа и Индия, като уреждаха сделките, използвайки местни валути.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.